لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۱

بریتانیا: پیشروی روسیه در باخموت ممکن‌ است با تلفات سنگین همراه باشد


به گفته مقامات نظامی بریتانیا نیروهای روسی در خط مقدم باخموت، هدف کلیدی عملیات چند ماهه مسکو در شرق اوکراین که منجر به تلفات گسترده شده است، پیشروی کردند اما ادامه حمله آنها بدون تلفات سنگین دشوار خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت دفاع بریتانیا در آخرین به‌روزرسانی منظم توییتر خود اعلام کرد که یگان‌هایی از گروه شبه‌نظامی واگنر تحت کنترل کرملین، بخش شرقی باخموت را تصرف کردند و اکنون رودخانه‌ای که از مرکز شهر می‌گذرد، خط مقدم‌ نبرد است.

با این حال، در این به‌روزرسانی گفته می‌شود که پیشروی نیروهای واگنر «بسیار چالش‌برانگیز» خواهد بود زیرا اوکراین پل‌های کلیدی روی رودخانه را تخریب کرده است و با شلیک تک‌تیراندازان اوکراینی از ساختمان‌های مستحکم در غرب، مسیر باریک میان دو بخش شهر به «منطقه کشتار» برای نیروهای روسی تبدیل شده است.

به گفته این وزارتخانه، در عین حال نیروهای اوکراینی و خطوط تدارکاتی آنها در این شهر معدنی «آسیب‌پذیر» هستند و نیروهای روسیه بصورت مستمر برای دور زدن مدافعان از شمال و جنوب تلاش می‌کنند.

سربازان اوکراینی در باخموت
سربازان اوکراینی در باخموت

در همین حال وبلاگ‌نویسان نظامی روسیه و‌ سایر حساب‌های تلگرامی طرفداران کرملین جمعه ادعا کردند که نیروهای روسی وارد یک کارخانه فرآوری فلزات در شمال غربی شهر باخموت شدند. یک‌ اندیشکده مستقر در شهر واشنگتن اواخر جمعه به تصاویری از موقعیت جغرافیایی اشاره کرد که نیروهای روسی را در فاصله ۸۰۰متری نیروگاه «آزوم»، یک مجموعه ساخته شده مستحکم نشان می‌دهد.

موسسه مطالعات جنگ ارزیابی کرد که تمرکز آشکار مسکو بر تصرف نیروگاه به جای انتخاب «محاصره گسترده‌تر باخموت غربی» با تلاش برای تصرف روستاهای مجاور، احتمالا موجب تلفات بیشتر نیروهای روسی خواهد شد.

نیروهای زمینی اوکراین شنبه اعلام کردند که قصد دارند شهر را حفظ کنند و در فیسبوک گزارش دادند که افسر ارشد آنها همچنان بر «مهمترین بخش‌های جبهه» نظارت دارد و «اقدامات لازم» را انجام می‌دهد تا مسکو را از پیروزی در میدان نبرد که مدتها انتظارش را می‌کشد، محروم کند.

ژنرال اولکساندر سیریکی، طی ماه‌های اخیر چندین بار از باخموت و سایر نقاط خط مقدم در شرق اوکراین بازدید کرده است.

خسارات ناشی‌ از حملات موشکی روسیه به کیف
خسارات ناشی‌ از حملات موشکی روسیه به کیف

اما در مناطق مختلف اوکراین، شنبه پس از حملات موشکی و پهپادی روسیه که دو روز قبل از آن شش نفر را کشت و موجب قطع برق و گرمای هزاران نفر شد، تعمیرات در جریان است.

اپراتور شبکه دولتی برق اوکراین گفت که مشکلات تأمین برق در چهار منطقه پس از حملات روسیه که شاهد اصابت ۸۰ موشک و تعداد کمتری پهپادهای انفجاری به مناطق مسکونی و زیرساخت‌های حیاتی کشور بود، همچنان ادامه داشت.

این شرکت تلاش می‌کند تا با خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده در این‌ مناطق و بازسازی زیرساخت‌های آسیب‌دیده، برق و انرژی مورد نیاز شهروندان را تأمین کند.

به گزارش مقامات محلی، در جریان آتشباری و حملات پراکنده روسیه در مناطق مختلف اوکراین، تعدادی از غیرنظامیان جان باختند و خساراتی به مناطق مسکونی وارد شد.

XS
SM
MD
LG