لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

هیئت تحقیقاتی سازمان ملل: روسیه مرتکب «جنایات جنگی گسترده‌» در اوکراین شده است


جنگ روسیه علیه اوکراین. آرشیو
جنگ روسیه علیه اوکراین. آرشیو

یک هیئت تحقیقاتی وابسته به سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد روسیه در اوکراین مرتکب جنایات جنگی گسترده‌ از جمله قتل عمد، شکنجه و اخراج اجباری کودکان از کشور شده است.

به نوشته رویترز، این گزارش که روز پنجشنبه منتشر شد، بر اساس بیش از ۵۰۰ مصاحبه و تصاویر ماهواره‌ای و بازدید از بازداشتگاه‌ها و قبرستان‌ها تهیه شده است. انتشار این گزارش در حالی است که انتظار می‌رود دادگاه کیفری بین‌المللی در شهر لاهه هلند به دنبال دستگیری مقامات روسیه به خاطر اخراج اجباری کودکان از اوکراین و هدف قرار دادن زیرساخت‌های غیرنظامی باشد.

کمیسیون مستقل تحقیقات بین‌المللی سازمان ملل متحد در مورد اوکراین گفت که نیروهای روسیه حملات «بی رویه و بی تناسب» را علیه اوکراین انجام داده‌اند، به شکنجه متوسل شده‌اند، غیرنظامیان را بیرون از جبهه جنگ کشته‌اند و در محافظت از مردم اوکراین کوتاهی کرده‌اند.

در این گزارش آمده است: «مقامات روسیه علاوه بر جنایات جنگی متعدد، قوانین بین‌المللی بشردوستانه و قوانین بین‌المللی حقوق بشر را نقض کرده‌اند.»

این سند جزئیاتی از روش‌های شکنجه که در بازداشتگاه‌های روسیه از آنها استفاده می‌شود، ارائه می‌کند، از جمله دادن شوک الکتریکی به قربانیان با استفاده از تلفن‌های نظامی - شکنجه‌ای که با عنوان «تماس با پوتین (رئیس‌جمهور روسیه)» شناخته می‌شود - یا آویختن زندانیان از سقف که به آن «وضعیت طوطی» می‌گویند.

روسیه ارتکاب جنایات جنگی یا هدف قرار‌دادن غیرنظامیان در اوکراین را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG