لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۲

دفاع تمام قد بشار اسد از روسیه؛ کشورهای غربی: روابط با سوریه را عادی‌سازی نمی‌کنیم


در حالیکه بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در سفر به مسکو، پوتین و اقدامات روسیه را تمجید می‌کند، چهار کشور آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا در بیانیه مشترکی اعلام کردند که قصد عادی‌سازی روابط خود با دولت سوریه را ندارند.

بشار اسد در گفتگو با شبکه روسی ریانووستی با دفاع ضمنی از حمله روسیه به اوکراین گفت، دولت او مناطق اشغالی اوکراین را جزو مرزهای روسیه می‌داند. او گفت: «این‌ها (مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا) سرزمین‌های روسیه هستند، حتی اگر جنگ رخ نداده باشد، این‌ها از نظر تاریخی سرزمین‌های روسیه هستند.»

او در حالی ادعای غلط مقامات روسیه را تکرار کرد که ارتش روسیه با فرمان پوتین اسفند یکسال پیش به اوکراین حمله و برخی مناطق این کشور را اشغال کردند.

بشار اسد که در یک دهه گذشته سرکوب خونین مخالفان در کشور خود را با کمک روسیه و جمهوری اسلامی رهبری کرد، همچین مدعی شد که کشورهای غربی به رهبری آمریکا، جنگ جهانی سوم را به دست نازی‌ها در اوکراین به راه انداخته اند.

همزمان با این اظهارات بشار اسد در مسکو، چهار کشور آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که روابط با «رژیم اسد» را عادی سازی خواهند کرد.

در بیانیه این چهار کشور که به مناسبت دوازدهمین سالگرد «بهار عربی» در سوریه منتشر شده، آمده رژیم اسد جنایت‌های فجیعی علیه ملت خود مرتکب می‌شود و به تروریست‌ها اجازه داد تا امنیت منطقه را تهدید کنند.

در این بیانیه همچنین تاکید شد تا وقتی پیشرفتی برای یک راه حل سیاسی در سوریه وجود نداشته باشد، این کشورها هرگز به عادی سازی رابطه با رژیم اسد نخواهند پرداخت و به تحریم او ادامه می‌دهند.

همزمان با بهار عربی که از تونس در سال ۲۰۱۰ آغاز و در برخی کشورهای جنوب غربی آسیا و شمال آفریقا تا ۲۰۱۲ ادامه یافت، در سوریه نیز مخالفان علیه اسد قیام کردند اما با سرکوب شدید حکومت او مواجه شدند. از چند سال پیش، روسیه و جمهوری اسلامی در دفاع از حکومت بشار اسد، نیرو و کمک ارسال کردند و در سوریه حضور نظامی دارند.

براساس تخمین‌ها، بیش از نیم میلیون نفر در جنگ داخلی سوریه تاکنون کشته‌ شده‌اند.XS
SM
MD
LG