لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

حمایت سازمان ملل متحد از تمدید ۱۲۰ روزه توافق صادرات غلات اوکراین


کشتی‌های حامل غلات اوکراین در انتظار برای بازرسی در لنگرگاه جنوبی تنگه بسفر در استانبول. ۱۱ دسامبر ۲۰۲۲. رویترز
کشتی‌های حامل غلات اوکراین در انتظار برای بازرسی در لنگرگاه جنوبی تنگه بسفر در استانبول. ۱۱ دسامبر ۲۰۲۲. رویترز

سازمان ملل از تمدید ۱۲۰ روزه توافق صادارت غلات از بنادر اوکراین در دریای سیاه حمایت کرد. این توافق که روز شنبه منقضی می‌شود با میانجی‌گری سازمان ملل و ترکیه با هدف مقابله با بحران غذا ناشی از تهاجم مسکو به اوکراین در ماه ژوئیه منعقد و در ماه ماه نوامبر تمدید شد.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل در پاسخ به سوالی درباره اظهارات ترکیه به رویترز گفت: «متن توافق برای ما روشن است و خواستار تمدید ۱۲۰ روزه است.»

ترکیه روز چهارشنبه گفت که به مذاکرات برای تمدید قرارداد به مدت ۱۲۰ به‌جای ۶۰ روز ادامه خواهد داد. اوکراین نیز گفته است که این توافق باید برای ۱۲۰ روز تمدید شود.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات دوجاریک به خبرنگاران گفت: «این توافق برای ۶۰ روز تمدید می شود.» وی افزود: «تفاوت در تفسیر روسیه و سازمان ملل از مدت زمان توافق ممکن است صرفاً نمایشی از بی‌کفایتی (سازمان ملل) باشد.»

مقامات ارشد سازمان ملل و روسیه روز دوشنبه در ژنو دیدار کردند تا درباره تمدید توافق صادرات غلات گفتگو کنند.

برای کمک به متقاعد کردن روسیه به اوکراین برای از سرگیری صادرات غلات دریای سیاه در سال گذشته، یک قرارداد سه ساله در ماه ژوئیه منعقد شد که در آن سازمان ملل متحد موافقت کرد که به تسهیل صادرات مواد غذایی و کود روسیه کمک کند.

قدرت‌های غربی روسیه را به دلیل تهاجم به اوکراین با تحریم‌های شدیدی مواجه کرده‌اند. گرچه صادرات مواد غذایی و کود روسیه مشمول تحریم‌ها نیستند، اما مسکو می‌گوید محدودیت در پرداخت‌ها، امور لجستیک و بیمه محصولات موانعی در مقابل صادرات آنها بوجود آورده است.

دوجاریک روز سه‌شنبه گفت: «پیشرفت‌های چشمگیری حاصل شده است، اما درست است که برخی از موانع، به ویژه در مورد سیستم‌های پرداختی، همچنان باقی مانده‌اند اما تلاش‌های ما برای غلبه بر این موانع بی‌وقفه ادامه خواهد داشت.»

به گفته سازمان ملل اوکراین بر این اساس این قرارداد تاکنون نزدیک به ۲۵ میلیون تن ذرت و گندم صادر کرده است. مقاصد اصلی حمل و نقل این محصولات چین، ایتالیا، اسپانیا، ترکیه و هلند بوده است.

چین، شریک استراتژیک مسکو، روز پنجشنبه در واکنش به سوالی در باره اصرار روسیه برای تمدید ۶۰ روزه توافق، خواستار اجرای آن به شکلی متعادل و جامع شد. سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین گفت که پکن مایل است ارتباطات با همه طرف‌ها را تقویت کند و امنیت غذایی جهانی تقویت شود.

XS
SM
MD
LG