لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

نماینده چین در المپیک برای میزبانی بازی‌های زمستانی توسط آمریکا تلاش می‌کند


آیلین گو
آیلین گو

بخش انگلیسی صدای آمریکا- آیلین گو، اسکی‌باز متولد و آموزش‌دیده در آمریکا که در المپیک زمستانی پکن، به‌عنوان نماینده چین حضور داشت حالا برای کسب میزبانی این رقابت‌ها توسط ایالات متحده تلاش می‌کند.

«سالت‌ لیک سیتی» در ایالت یوتا، یکی از شهرهایی است که برای میزبانی بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۳۰ با چند شهر بزرگ جهان رقابت می‌کند.

آیلین گو در جریان یک گردهمایی در نیویورک که توسط مجله تایم برگزار شد، گفت که همکاری او با سالت لیک سیتی «نمونه‌ای زیبا از گلوبالیسم یا جهان‌گرایی است.»

فریزر بولاک، رئیس و مدیرعامل کمیته سالت لیک سیتی برای این بازی‌ها که برای دریافت میزبانی تلاش می‌کند، در توضیح رسانه‌ای خود، آیلین گو را یک سفیر جهانی خواند که «درباره چشم‌انداز رشد ورزش در جهان از طریق المپیک» سخن خواهد گفت.

به گفته فریزر بولاک، سالت لیک سیتی که برای کسب میزبانی المپیک زمستانی ۲۰۳۰ یا ۲۰۳۴ رقابت می‌کند، «بر استفاده از این بازی‌ها به‌عنوان کاتالیزوری برای انرژی‌بخشی به ورزش‌های زمستانی در سراسر جهان تمرکز دارد.»

او با اشاره به اینکه آیلین گو با این دیدگاه هماهنگ شده است، او‌ را سفیر جهانی توصیف کرد که می‌تواند پیام سالت لیک سیتی را به سراسر جهان برساند.

کمیته سالت لیک سیتی، دفتر شهرداری، و نماینده آلین گو به درخواست مصاحبه بخش ماندارین صدای آمریکا پاسخ منفی داده‌اند.

آیلین گو
آیلین گو

نشریه دولتی گلوبال تایمز چین در مقاله‌ای نوشته است که نمایندگی آیلین گو برای سالت لیک سیتی چندان تعجب‌آور نیست و در گذشته نیز ورزشکاران از برنامه‌های میزبانی کشورهایی غیر از کشور خود پشتیبانی کرده‌اند.

برای مثال، مایکل چانگ تنیسور تایوانی آمریکایی، سفیر المپیک ۲۰۰۸ چین بود، یا دینگ جونهوری، اسنوکر چینی، از پیشنهاد لندن برای میزبانی المپیک سال ۲۰۱۲ حمایت کرد.

آیلین گو در ایالت کالیفرنیا متولد شد ‌و هنگامی که پانزده سال داشت، تصمیم گرفت تا به‌عنوان یک ورزشکار چینی در المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن شرکت کند.

او حتی پیش از کسب دو مدال طلا و یک نقره در این بازی‌ها، یکی از پردرآمدترین ورزشکاران چینی بود که اسپانسرهای بزرگ و قراردادهای تجاری سنگینی داشت و تصاویرش در نشریات مختلفی منتشر می‌شد.

شهرت او در حدی بود که تقریبا به‌عنوان چهره غیررسمی بازی‌های المپیک زمستانی پکن مطرح شد.

آیلین گو
آیلین گو

اما در این دوران همواره پرسش‌هایی درباره تابعیت آیلین گو مطرح شده است که او پاسخ روشنی به آنها نداده است و مشخص نیست که آیا این ورزشکار از تابعیت آمریکایی یا چینی خود انصراف داده، یا دارای تابعیت دوگانه است.

آیلین گو هنگامی که از تصمیم خود برای شرکت در بازی‌های المپیک زمستانی پکن به‌عنوان یک ورزشکار چینی خبر داد، گفت که «به میراث خود افتخار می‌کند و به همان اندازه به تربیت آمریکایی خود مفتخر است.»

خبر همکاری آیلین گو با شهر سالت لیک سیتی بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی چین داشت و مطالب مرتبط با آن در مدت ۴۸ ساعت بیش از ۴۳۰ میلیون بازدید داشت.

هرچند که در مجموع بسیاری از چینی‌ها آیلین گو را به‌عنوان یک ورزشکار چینی تأثیرگذار ستایش کرده‌اند، اما برخی نیز از «انعطاف‌پذیری» او انتقاد می‌کنند.

آیلین گو
آیلین گو

یکی از کاربران چینی با اشاره به اینکه آیلین گو گفته است که از شرکت در بازی‌های المپیک زمستانی پکن به‌عنوان یک ورزشکار چینی احساس پشیمانی نمی‌کند، نوشت که او میلیاردها یوآن از طریق اسپانسرهای چینی دریافت کرده است و قطعا آمریکایی‌ها چنین پولی را به این ورزشکار نمی‌پرداختند.

برخی از کاربران چینی دیگر نیز با انتشار شعر، جوک و مطالب طنزآمیز «وداع» آیلین گو با چین را علی‌رغم دریافت میلیاردها یوآن پول به سخره گرفتند.

XS
SM
MD
LG