لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

شکایت یک میلیارد دلاری ستارگان ژیمناستیک ایالات متحده از اف. بی. آی


در پاییز ۲۰۲۱، ژیمناست‌های برجسته المپیک از جمله بیلز و مارونی در برابر هیئت سنای ایالات متحده در مورد آزار جنسی که سال‌ها توسط دکتر نصار متحمل شدند، شهادت دادند.
در پاییز ۲۰۲۱، ژیمناست‌های برجسته المپیک از جمله بیلز و مارونی در برابر هیئت سنای ایالات متحده در مورد آزار جنسی که سال‌ها توسط دکتر نصار متحمل شدند، شهادت دادند.

ستارگان تیم‌ ژیمناستیک ایالات متحده، با شکایت از اف. بی.آی به اتهام اهمال‌کاری در انجام تحقیقات در پرونده سوء استفاده جنسی لری نصار، پزشک سابق فدراسیون ژیمناستیک ایالات متحده از دختران ورزشکار، خواستار بیش از یک میلیارد غرامت شدند.

برخی از ستارگان ژیمناستیک آمریکا بهمراه بیش از ۹۰ ورزشکار، اداره تحقیقات فدرال یا اف.‌بی‌.آی. را به سوء رسیدگی به شکایات آنها، نادیده گرفتن شواهد تایید شده در تابستان ۲۰۱۵ و عدم اقدام به موقع متهم کردند و‌ بر این باورند که انفعال اف بی آی به دکتر لری نصار اجازه داد تا به آزار و اذیت زنان و دختران جوان تا زمانی که در سال ۲۰۱۶ دستگیر شد، ادامه دهد.

سیمون بایلز، قهرمان المپیک و جهان
سیمون بایلز، قهرمان المپیک و جهان

شرکت حقوقی مانلی، استوارت و فاینالدی کالیفرنیا در بیانیه‌ای اعلام کرد، سیمون بایلز، آلی رایسمن و مک‌کایلا مارونی دارندگان مدال طلای ژیمناستیک المپیک، از جمله ورزشکارانی بودند که علیه اف بی آی، شکایت و در مجموع بیش از یک میلیارد دلار طلب کردند.

مک کایلا مارونی، قهرمان المپیک ۲۰۱۲
مک کایلا مارونی، قهرمان المپیک ۲۰۱۲

مگی نیکولز، قهرمان ملی ژیمناستیک تیم ایالات متحده و رقابتهای دانشگاه ها و‌کالج های آمریکا گفت که زمان پاسخگویی اف بی آی فرا رسیده است. قانون فدرال به افرادی که به دلیل سهل انگاری، کم کاری، ترک ‌خدمت و‌عمل غیرقانونی ماموران دولت فدرال، آسیب دیده‌اند، اجازه می‌دهد تا تقاضای دریافت غرامت کنند. این پرونده دو هفته پس از آن مطرح می‌شود که وزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کرد، بر تصمیم قبلی خود، مبنی بر عدم طرح اتهام کیفری و‌جنایی علیه ماموران سابق اف بی آی که متهم به کم کاری در تحقیقات هستند، می‌ایستد.

الی رایزمن قهرمان المپیک
الی رایزمن قهرمان المپیک

در آغاز بهار سال جاری ، ۱۳ نفر از قربانیان سوء استفاده جنسی دکتر لری نصار، شکایتی مبنی بر تخلف اداری ماموران اف بی آی ارائه و درخواست ۱۳۰ میلیون دلار غرامت از اف بی آی برای اتهامات کردند.

در پاییز سال گذشته، ژیمناست‌های برجسته المپیک از جمله بیلز و مارونی در برابر هیئتی از سنای ایالات متحده در مورد آزار جنسی که سال‌ها توسط دکتر نصار متحمل شدند، شهادت دادند. در آن جلسه ، قهرمانان المپیک و‌ جهان، اف‌‌ بی‌ آی را به‌ دلیل سوء مدیریت در تحقیقات سرزنش کردند، و سیمونه بیلز این سازمان را متهم کرد که چشمان خود را بر روی همه قربانیان نصار بسته است.

راشل دنهولاندر، اولین ژیمناستیک که آشکارا دکتر لری نصار را به آزار جنسی متهم کرد، به رویترز گفت:«اگر اف‌بی‌آی مسئولیت ناکارآمدی و‌ کوتاهی از عمل به مسولیت های خود‌ را بر عهده گرفته بود، مجبور نبودیم به این شکایتها ادامه دهیم.»

گزارش ژوئیه ۲۰۲۱ بازرس کل وزارت دادگستری، مایکل هوروویتز، اشتباهات گسترده و فاحش اف‌بی‌آی را آشکار کرد، اشتباهاتی که به نصار اجازه ‌داد تا قبل از دستگیری، به سوء استفاده از حداقل ۷۰ قربانی دیگر ادامه دهد. از دو مامور سابق اف‌ بی‌ آی در این گزارش نام برده شده است: مامور ویژه دفتر سابق ایندیاناپولیس و یک مامور ویژه نظارتی سابق که از آن زمان به‌عنوان مایکل لانگمن معرفی شد. هوروویتز گفت که ماموران پنج هفته قبل از انجام یک مصاحبه تلفنی با تنها یک قربانی - مارونی - منتظر ماندند و در عین حال نتوانستند با سایر قربانیان تماس بگیرند.

دکتر لری نصار پزشک‌ سابق فدراسیون ژیمناستیک آمریکا
دکتر لری نصار پزشک‌ سابق فدراسیون ژیمناستیک آمریکا

این گزارش نشان می‌دهد که لانگمن تا بیش از یک سال بعد، مصاحبه مارونی را به درستی مستند نکرده بود، و زمانی که این کار را انجام داد، حاوی تحریف‌ها و حذفیاتی بود.

هوروویتز همچنین گفت که ابوت با تلاش برای استخدام در کمیته المپیک ایالات متحده در بحبوحه تحقیقات، قوانین اخلاقی را نقض کرد و بعداً در طول مصاحبه خود با دفتر بازرس کل دروغ گفت. ابوت در سال ۲۰۱۸ بازنشسته شد، در حالی که لانگمن پاییز گذشته اخراج شد.

دکتر لری نصار کارمند سابق دانشگاه ایالتی میشیگان و پزشک‌ فدراسیون ژیمناستیک آمریکا در سال ۲۰۱۸ به دلیل سوء استفاده جنسی از دختران ژیمناست به ۱۷۵ سال زندان محکوم شد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG