لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

پایان المپیک در چین؛ آسیا برای میزبانی مجدد سال‌ها باید صبر کند


اختتامیه بازیهای المپیک زمستانی پکن
اختتامیه بازیهای المپیک زمستانی پکن

با پایان بازی‌های المپیک زمستانی پکن در چین، مشخص نیست که چه زمانی دوباره قاره آسیا میزبان این رویداد بزرگ ورزشی خواهد بود.

این در حالی است که قاره کهن در هشت دوره اخیر المپیک، میزبان چهار دوره بازی‌های تابستانی و زمستانی بوده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، احتمال دارد آسیا بار دیگر در سال ۲۰۳۶ میزبان بازی‌های المپیک تابستانی باشد، و پرجمعیت‌ترین کشور این قاره در آن زمان، یعنی هندوستان، از شانس زیادی در این زمینه برخوردار است.

انتظار می‌رود جمعیت هندوستان در دهه آینده از جمعیت ۱.۴ میلیارد نفری چین پیشی بگیرد.

هندوستان از چندی پیش تلاش‌های گسترده‌ای را برای دریافت میزبانی بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۳۶ آغاز کرده است. این کشور قصد دارد تا این بازی‌ها را در «احمد آباد» و چند شهر دیگر از جمله دهلی نو، پایتخت برگزار کند.

کاروان هندوستان در المپیک توکیو
کاروان هندوستان در المپیک توکیو

ناریندر باترا، رئیس کمیته المپیک هندوستان، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که هندوستان به صورت جدی وارد رقابت برای کسب میزبانی المپیک ۲۰۳۶ شده است.

کمیته بین‌المللی المپیک نشست سالانه خود در سال ۲۰۲۳ را در شهر مومبای (بمبئی) در غرب هندوستان برگزار می‌کند، که نشانه‌ای از روابط حسنه طرفین و آغاز فرآیند واگذاری میزبانی به هندوستان تلفی می‌شود.

هماهنگ کننده این برنامه، نیتا آمبانی از اعضای کمیته المپیک هندوستان، و همسر موکش آمبانی مدیر یکی از بزرگترین شرکت‌های چند ملیتی این کشور است که ثروت خانوادگی او بیش از یکصد میلیارد دلار برآورد می‌شود.

کمیته بین‌المللی المپیک پس از تجربه موفق در چین امیدوار است هندوستان را به عنوان منطقه جدیدی درنظر بگیرد که شامل حامیان مالی ثروتمند، امتیازهای حق پخش تلویزیونی، و حمایت‌های سخاوتمندانه دولت را به همراه خواهد داشت.

کاروان هندوستان در المپیک لندن
کاروان هندوستان در المپیک لندن

بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۴ در پاریس، المپیک زمستانی ۲۰۲۶ در میلان-کورتینا ایتالیا، و المپیک تابستانی ۲۰۲۸ در لس آنجلس آمریکا برگزار می‌شوند، و بریزبن استرالیا نیز مدعی جدی کسب میزبانی المپیک تابستانی ۲۰۳۲ محسوب می‌شود.

هنوز مشخص نیست که علاوه بر هندوستان، کدامیک از کشورهای آسیایی به دنبال میزبانی المپیک ۲۰۳۶ هستند، اما از چند شهر چین، جاکارتا در اندونزی، و سئول در کره جنوبی نیز به عنوان نامزدهای احتمالی نام برده می‌شود.

انتظار نمی‌رود میزبان این بازی‌ها زودتر از سال ۲۰۲۵ و پیش از انتخابات ریاست کمیته بین‌المللی المپیک اعلام شود.

XS
SM
MD
LG