لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۴

شکایت یازده نماینده از احمدی نژاد ؛ از شکایت تا استیضاح


هنوز طرح استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس کلید نخورده اما برخی از نمایندگان می گوید با شکایت خود ، محمود احمدی نژاد را حتی تا پای استیضاح خواهند کشاند.

نامه شکایت از رییس دولت را یازده نماینده مجلس امضا کرده اند:

حسین نجابت ، احمد توكلی ، الیاس نادران ، علیرضا زاكانی ، پرویز سروری ، حمیدرضا فولادگر ، جواد جهانگیرزاده ، نادر قاضی پور ، محمد دهقان ، امین حسین رحیمی ، سیدحسین دهدشتی

اکثر امضا کنندگان این نامه ، از حامیان محمود احمدی نژاد در گذشته بوده اند اما اکنون آنها آقای احمدی نژاد را متهم می کنند که قانون را زیر پا گذاشته است.

این نمایندگان می گویند رسوایی اختلاس اخیر ، به اعتماد مردم ضربه سختی زده و برخی مقام های قوه مجریه ، از عوامل اختلاس ، حمایت هایی کرده اند. آنها خواستار اعمال ماده ۲۳۳ آیین نامه داخلی مجلس شده است.

این ماده تاکید دارد که پس از شکایت حداقل ۱۰ نماینده از رییس جمهوری ، ظرف ده روز ، کمیسیون های مجلس به شکایت رسیدگی می کنند و گزارش برای رسیدگی خارج از نوبت ، به قوه قضاییه ارسال می شود.

تبصره ای از این قانون نیز ، تاکید دارد اگر ، نمایندگان سه بار به تخلف رییس جمهوری رای بدهند ، بطور خودکار ، مسیر استیضاح رییس جمهوری ایران فراهم می شود.

بعد از فاش شدن ارتباط برخی دولتی ها با عوامل اختلاس ، محمود احمدی نژاد این اتهام را رد کرد. با اصرار برخی از نمایندگان ، محمود احمدی نژاد منتقدان را تهدید به شکستن سکوت خود کرد. او حتی پای نمایندگان مجلس را هم به پرونده اختلاس باز کرد.

این موضوع با واکنش نمایندگان روبرو شده است. هفته پیش هم نمایندگان طرح استیضاح وزیر اقتصاد را مطرح کردند که به گزارش خبرگزاری فارس ، تاکنون سی نماینده آن را امضا کردند و برای استیضاح تنها امضا نمایندگان کافی است.

علاوه بر استیضاح وزیر اقتصاد ، حال یازده نماینده مجلس از محمود احمدی نژاد شکایت کرده اند.

افشاگری دولت علیه منتقدان

در هفته های اخیر چالش دولت با مجلس و قوه قضاییه بار دیگر شدت پیدا کرده است. پیش از این ، زمانی که قوه قضاییه خواستار پیگرد یکی از نزدیکان رییس دولت شده بود ، با واکنش محمود احمدی نژاد روبرو شد. آقای احمدی نژاد گفته بود کابینه خط قرمز اوست اما این با واکنش صادق لاریجانی مواجه شد. رییس قوه قضاییه گفت که برای برخورد با عوامل اختلاس ، خط قرمزی وجود ندارد.

پیش از این محمود احمدی نژاد تهدید به افشاگری علیه منتقدان کرده بود و به نظر می رسد این افشاگری ها آغاز شده است.

بخشی از این تهدیدها با افشاگری علیه یکی از شکایت کنندگان آغاز شده است. رسانه های نزدیک به دولت در گزارش هایی به مدرک تحصیلی احمد توکلی ایراد گرفته اند. آقای توکلی ، از اصولگرایان حامی احمدی نژاد در انتخابات سال ۸۴ بود اما اینک منتقد دولت است و خود او زمانی از مدرک جعلی علی کردان ایراد گرفته بود.

این افشاگری در حالی روی داده که هفته پیش ، روزنامه ایران وابسته به دولت تهدید کرد ۱۴۰ هزار سند محرمانه علیه ۳۱۴ مقام حکومتی را افشا می کند.

محمود احمدی نژاد تابستان امسال پس از عزل وزیر اطلاعات مدتی سرپرستی این وزارتخانه را برعهده داشت که با مخالفت رهبر جمهوری اسلامی مواجه شد. همان زمان برخی سایت های خبری ، از تلاش محمود احمدی نژاد برای دسترسی به پرونده های محرمانه منتقدان اش سخن گفته بود.

محمود احمدی نژاد یکبار در مناظره های انتخاباتی سال ۸۸ چنین رویه ای را اعمال کرد. او در مناظره با میرحسین موسوی و مهدی کروبی سعی کرد با ارایه مدارکی ، اتهاماتی را علیه آنها مطرح کند که با واکنش این دو مواجه شد.

بنظر می رسد محمود احمدی نژاد قصد دارد رویه ای که در مناظره ها شروع کرده بود ، بار دیگر برای افشاگری علیه منتقدانش بکار بگیرد.

XS
SM
MD
LG