لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

بعد از وزیر اقتصاد ایران ، وزیر نیرو هم استیضاح می شود


بعد از وزیر اقتصاد ایران ، وزیر نیرو هم استیضاح می شود
بعد از وزیر اقتصاد ایران ، وزیر نیرو هم استیضاح می شود

در حالیکه هنوز استیضاح وزیر اقتصاد ایران برگزار نشده ، نمایندگان مجلس قصد دارند وزیر دیگری از دولت را هم استیضاح کنند. شصت نماینده مجلس خواستار استیضاح مجید نامجو ، وزیر نیرو شده اند و بنظر می رسد بعد از ناکام ماندن رایزنی ها ، روند این استیضاح همزمان با اسیتضاح وزیر اقتصاد آغاز شود.

شصت نماینده مجلس از روز یکشنبه در طرحی ، خواستار استیضاح وزیر نیرو شده اند. آنها می گویند اوضاع این وزارتخانه «به هم ریخته» است و مجید نامجو نظارتی بر عملکرد این مجموعه ندارد. به گفته نمایندگان معترض ، معاونان هم از وزیر نیرو تابعیت نمی کنند.

استیضاح این وزیر در شرایطی مطرح شده که قرار است سه شنبه آینده ، وزیر اقتصاد ایران در مجلس برگزار شود.

بعد از وزیر اقتصاد ایران ، وزیر نیرو هم استیضاح می شود
بعد از وزیر اقتصاد ایران ، وزیر نیرو هم استیضاح می شود

این اولین بار است که بطور همزمان مجلس شورای اسلامی قصد دارد وزرای دولت را استیضاح کند. پیشتر در دو مقطع جداگانه ، نمایندگان قصد چنین کاری را داشتند اما در نهایت اجرای استعفا منتفی شد.

اینبار هم مجلس و دولت سعی دارند نمایندگان را از استیضاح منصرف کنند اما نتیجه ای حاصل نشده است. دیروز هیات رییسه مجلس جلسه ای بین استیضاح کنندگان و وزیر نیرو برگزار کرد که به نوشته خبرگزاری فارس ، ده نماینده وقتی دیدند «وزیر نیرو حرفی برای گفتن ندارند ، جلسه را ترک کردند.»

قرار است هیات رییسه مجلس ، در اولین جلسه ، وصول طرح استیضاح را اعلام کند و به این ترتیب ، مجید نامجو ، ده روز فرصت خواهد داشت تا در مجلس از عملکرد خود دفاع کند.

پس لرزه های اختلاس بزرگ بانکی

با اینکه بیشتر محور استیضاح وزیر نیرو بر ضعف عملکرد آقای نامجو است اما برخی آن را در ادامه مسیر برخورد مجلس با دولت می دانند که بعد از ماجرای افشای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی شدت پیدا کرده است.

در پی افشای اختلاس بزرگ بانکی در ایران ، مجلس و منتقدان دولت ، محمود احمدی نژاد به ارتباط و همکاری با عوامل این اختلاس که بزرگترین فساد مالی تاریخ ایران نام گرفته ، متهم شدند. دولت تاکنون این اتهام را رد کرده است با این حال نمایندگان مجلس اصرار دارند بعد از برکناری برخی مسوولان بانکها ، باید برخی مسوولان دولتی نیز برکنار شوند.

بعد از ناکام ماندن نمایندگان در احضار رییس جمهوری به مجلس ، هفته پیش نمایندگان مجلس ، تصمیم با استیضاح وزیر اقتصاد گرفتند. هفته پیش طرح استیضاح وزیر اقتصاد رسما اعلام وصول شد و سه شنبه آینده شمس الدین حسینی به خاطر ضعف عملکردش در قبال بروز اختلاس سه هزار میلیارد تومانی باید در مجلس حاضر شود.

سوال از احمدی نژاد ، نه ؛ استیضاح وزیران ، بله

در ماه های اخیر برخی حامیان محمود احمدی نژاد به منتقدان او تبدیل شده اند. آنها معتقدند احمدی نژاد در عزل وزیر اطلاعات و مواردی چون اصرار بر حفظ افرادی مانند رحیم مشایی در دولت ، به نظر رهبر جمهوری اسلامی بی توجهی کرده است.

با علنی شدن اختلاف رهبر و رییس جمهوری اسلامی ایران ، حمایت های خامنه ای از احمدی نژاد کاهش یافته است
با علنی شدن اختلاف رهبر و رییس جمهوری اسلامی ایران ، حمایت های خامنه ای از احمدی نژاد کاهش یافته است

این اختلاف در پی افشای اختلاس بزرگ بانکی در ایران شدت یافته و حتی در روزهای اخیر برخی از مجلس تلاش داشته اند با مطرح کردن طرح سوال از رییس جمهوری ایران ، او را به مجلس احضار کنند که تاکنون این طرح از سوی هیات رییسه مجلس رسما اعلام وصول نشده است.

علی لاریجانی تعداد امضا ها را کافی نمی داند اما نمایندگان منتقد می گویند تعداد امضاها برای سوال از احمدی نژاد کافیست.

در شش سال گذشته ، محمود احمدی نژاد همواره از حمایت رهبر جمهوری اسلامی برخوردار بوده . گرچه در ماه های اخیر، بعد از علنی شدن اختلاف بین آنها ، آقای خامنه ای حمایت علنی از دولت را کاهش داده . با این حال رهبر جمهوری اسلامی در چند سخنرانی تاکید کرده نباید اختلاف مسوولان علنی شود.

محمد رضا باهنر از هیات رییسه مجلس م می گوید بنابر توصیه مسولان عالی رتبه نظام ،«کش دادن طرح سوال از رییس جمهوری به مصلحت نیست». اشاره آقای باهنر به اظهار نظر رهبر جمهوری اسلامی است که قبلا به رسانه ها گفته بود موضوع اختلاس را «کش ندهند».

برغم این ادعای هیات رییسه مجلس، علی مطهری می گوید این ادعا درست نیست و آیت الله خامنه ای نظری درباره سوال از رییس جمهوری ندارد.

مطهری در اعتراض به تعویق طرح سوال از رییس جمهوری ، از سمت نمایندگی استعفا داده که قرار است روز یکشنبه در مجلس به آن رسیدگی شود.

XS
SM
MD
LG