لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۱

روزهای سخت احمدی نژاد در بهارستان ؛ تخلفات رییس جمهوری محرز شد


روزهای سخت احمدی نژاد در بهارستان ؛ تخلفات رییس جمهوری محرز شد
روزهای سخت احمدی نژاد در بهارستان ؛ تخلفات رییس جمهوری محرز شد

مجلس شورای اسلامی بعد از هفته ها کشمکش ، بخشی از گزارش تخلفات محمود احمدی نژاد و دولت را در صحن علنی مطرح کرد. در این گزارش ، آقای احمدی نژاد حداقل در سه مورد تخلف انجام داده و چنانچه قوه قضاییه نیز او را مجرم بداند ، امکان عزل او از مقام ریاست جمهوری فراهم می شود.

امروز ، در جلسه علنی مجلس ، علیرضا زاکانی نماینده عضو كميسيون اصل ۹۰ قرائت گزارش این کمیسیون را بر عهده داشت. گزارشی که در آخرین دقایق تغییراتی در آن صورت گرفت چنانکه به گفته برخی نمایندگان ، یک روز قبل از قرائت این گزارش ، تغییراتی در آن اعمال شد. به همین دلیل علیرضا زاکانی با نیم ساعت تاخیر این گزارش را خواند.

براساس قوانین داخلی مجلس ایران ، با شکایت نمایندگان ، کمیسیون اصل نود به تخلفات رییس جمهوری رسیدگی می کند و در صورت احراز تخلف او ، قوه قضاییه باید در مورد آن رای بدهد. رایی که می تواند حتی به عزل رییس دولت بیانجامد. دست کم سه مورد از این تخلفات محرز شده ، به قوه قضاییه ارجاع شده است.

گزارش مجلس ، محمود احمدی نژاد را در چهار محور متخلف معرفی کرده است:

- اصرار احمدی نژاد بر عزل وزیر اطلاعات
- معرفی دیر هنگام ِ وزیر ورزش و جوانان به مجلس
- ۵۰ تخلف دولت در اجرای برنامه بودجه
- ادغام وزارتخانه ها بدون توجه به قانون

با اینکه این گزارش پس از هفته ها تاخیر قرائت شد اما به عقیده برخی نمایندگان ، شامل همه تخلفات دولت نیست. در دو سال اخیر گروه های مختلف ، محمود احمدی نژاد و دولت او را به تخلفات بیشمار متهم می کنند.

پیش از انتخابات میرحسین موسوی و مهدی کروبی و محسن رضایی از تخلفات دولت گفته بودند اما در ماه های اخیر بخشی از حامیان او هم به جمع منتقدان پیوسته اند.

افشای ارتباط برخی از نزدیکان رییس جمهوری با عوامل اختلاس سه هزار میلیارد تومانی ، بهانه ی شدت یافتن فشار ها بر دولت شده اما اختلاف دولت با این طیف از حامیان سابقش ، از ماه ها پیش شروع شد.

از دو سال پیش ، اصرار محمود احمدی نژاد برای استفاده از چهره هایی چون اسفندیار رحیم مشایی ، محمد رضا رحیمی و حمید بقایی ، با انتقاد حامیان دولت روبرو شد. اوج اختلاف نظر، وقتی بود که احمدی نژاد برغم اصرار آیت الله خامنه ای ، سعی کرد مانع از ادامه کار وزیر اطلاعات شود.

حامیان سابق احمدی نژاد می گویند دولت از اهداف اش منحرف شده است. همین اتهام ، زمینه ای شده تا قوه قضاییه و مجلس بر تخلفات دولت اصرار کنند.

روزبه میرابراهیمی ، روزنامه نگار از نیویورک می گوید اصرار احمدی نژاد برای ادامه سیاست های قبلی اش ، حال برای او دردسر ساز شده است. او می گوید : «بعد از آخرین جلسه هیات دولت با آیت الله خامنه ای ، رهبر جمهوری اسلامی با دولت اتمام حجت کرد ولی دولت دارد همان سیاست خودش را پیش می برد.»

به عقیده آقای میر ابراهیمی ، همزمان «آقای خامنه ای به دستگاه های ناظر چراغ سبز نشان داده که با ادامه تخلفات دولت نیز برخورد کند.»

عدم کفایت رییس جمهوری

با گزارش تخلفات رییس جمهوری در مجلس ، بار دیگر موضوع صلاحیت محمود احمدی نژاد مطرح شده است. حامیان سابق دولت که اینک در نقد احمدی نژاد کوتاهی نمی کنند ، چند ماه پیش در ماجرای عزل وزیر اطلاعات ، به صراحت از سوال از رییس جمهوری و پیش کشیدن طرح استیضاح او گفته بودند اما کمی بعد با تبعیت احمدی نژاد از رهبر جمهوری اسلامی ، این مساله منتفی شد اما اینک با پیش کشیده شدن ارتباط دولت با عوامل اختلاس سه هزار میلیاردی ، بار دیگر موضوع طرح سوال از رییس دولت در رسانه ها مطرح می شود.

قانون اساسی ایران دو راه موازی برای عزل رییس جمهوری قرار داده است: مجلس و دیوانعالی کشور.

نمایندگان مجلس پس از سوال از رییس جمهوری می توانند رای به عدم کفایت او بدهند. تجربه ای که یکبار در سال ۱۳۶۰ ، در مورد اولین رییس جمهوری ایران روی داد. ابوالحسن بنی صدر با رای «عدم کفایت» اکثریت نمایندگان مجلس برکنار شد.

غیر از این ، دیوانعالی ایران می تواند به تخلفات رییس جمهوری رسیدگی کند. روندی که با مطرح شدن تخلفات دولت ، احمدی نژاد با آن فاصله چندانی ندارد.

سکوت رهبری

معمولا آیت الله علی خامنه ای در مورد وقایع داخل ایران سکوت نمی کند و در غالب دیدار ها یا سخنرانی های هفتگی مواضعی اتخاذ می کند با این حال ، او از دیدار هیات دولت در ابتدای شهریور تا امروز ، سخنی درباره دولت نگفته است. بخصوص که در سه هفته اخیر ، دولت احمدی نژاد با اتهاماتی چون ارتباط و تسهیل امور برای اختلاس گران مواجه شده است.

روزبه میرابراهیمی می گوید موج جدید برخورد با احمدی نژاد تنها با رضایت رهبری صورت می گیرد
روزبه میرابراهیمی می گوید موج جدید برخورد با احمدی نژاد تنها با رضایت رهبری صورت می گیرد

به عقیده برخی از صاحبنظران ، استیضاح یا برکناری رییس جمهوری توسط مجلس ، تنها با چراغ سبز رهبر جمهوری اسلامی ممکن است. آیت الله خامنه ای در چند سال گذشته ، بارها مانع از استیضاح برخی وزرا و سوال از رییس جمهوری شد اما آیا اینبار سکوت او به معنای رضایت برای برخورد با دولت است؟

روزبه میرابراهیمی می گوید آنچه امروز علیه دولت است تنها با رضایت رهبری است.

او می گوید :« وقتی سخنگوی قوه قضاییه رسما دولت را متهم به دست داشتن در اختلاس می کند یا یا مجلس گزارش تخلفات رییس جمهوری را می خواند و مقام های دیگر هم این را می گویند ، یعنی از آقای خامنه ای چراغ سبز گرفته اند.»

این روزنامه نگار می افزاید: «اکثر این مقام ها کسانی هستند که منتسب رهبر اند و بدون اذن او ، چنین سخنانی علیه دولت بیان نمی کنند. »

امروز در مجلس ، تنها چهار گزارش از تخلفات دولت خوانده شده است ، حال آنکه موارد تخلف بیش از این است. مثلا کمیسیون ویژه مجلس اعلام کرده، دولت در اجرای هدفمندی یارانه ها تخلف کرده است.

محمود احمدی نژاد، هنوز به قرائت تخلفات دولت در مجلس واکنش نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG