لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۴

«استیضاح وزیر اقتصاد حتمی است»


«استیضاح وزیر اقتصاد حتمی است»
«استیضاح وزیر اقتصاد حتمی است»

یک نماینده مجلس شورای اسلامی می گوید هر روز که می گذرد دولت مسولیت کمتری نسبت به نقش اش در اختلاس سه هزار میلیارد تومانی می پذیرد و این احتمال برخورد شدید تر با دولت را بیشتر می کند.

موسی الرضا ثروتی با این مقدمه ، تاکید دارد که «اگر احمدی نژاد عذرخواهی نکند ، استیضاح وزیر اقتصاد حتمی ست».

تا کنون سی نماینده مجلس طرح استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی را امضا کرده اند که اگر این هفته هیات رییس مجلس ، پذیرش آن را اعلام کند ، تا ده روز بعد ، شمس الدین حسینی برای پاسخ باید در مجلس حاضر شود.

بعد از افشای ابعاد اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در ایران ، منتقدان دولت اسنادی را منتشر کردند که در آن برخی نزدیکان دولت همچون اسفندیار رحیم مشایی ، توصیه هایی برای همکاری با عوامل این اختلاس داشته اند.

هرچند همین مدارک کافی بود که نماینده ها به دولت برای پاسخگویی فشار بیاورند اما افشای مدرک دیگری ، پای وزیر اقتصاد را هم به ماجرا باز کرده است. به گفته آقای ثروتی ، وزیر اقتصاد ، پیش از این گفته بود هیچ همکاری با عوامل اختلاس نداشته اما اینک معلوم شده که شمس الدین حسینی در نامه ای ، با واگذاری شرکت فولاد اهواز به گروه «امیرمنصور آریا» که متهم به اختلاس سه هزار میلیاردی است ، موافقت کرده است.

محمود احمدی نژاد تاکنون نقش دولت در اختلاس اخیر را رد کرده و حتی دو هفته پیش در اردبیل ، تهدید به افشاگری علیه منتقدان کرد.

در روزهای اخیر همچنین ، رییس دولت از نمایندگان منتقد خود ایراد گفته و اعلام داشته «پای نمایندگان مجلس» هم در میان است. همین اظهارات ، موجب ناراحتی نمایندگان شده بطوریکه برخی نمایندگان گفته اند چنانچه رییس جمهوری عذرخواهی نکند استیضاح وزیر اقتصاد حتمی است.

آقای ثروتی می گوید استیضاح وزیر اقتصاد حتمی است
آقای ثروتی می گوید استیضاح وزیر اقتصاد حتمی است

در روزهای اخیر مسوولان زیادی خواستار برخورد قاطع با متخلفان شده اند. روز جمعه احمد جنتی دبیر شورای نگهبان از قوه قضاییه خواست در رسیدگی به پرونده اختلاس، هیچ مجرمی تبرئه نشود. این خواست در حالی بیان می شود که قبلا محمود احمدی نژاد به پیگرد قضایی نزدیکانش واکنش نشان داده بود و صراحتا گفت که کابینه «خط قرمز» اوست.

این اظهارنظر احمدی نژاد هم با واکنش رییس قوه قضاییه مواجه شد چرا که صادق لاریجانی تاکید کرد هیچ خط قرمزی برای برخورد با متخلفان اختلاس اخیر وجود ندارد.

در مقابل دولت ، مجلس و قوه قضاییه تاکید دارند که دولت در ماجرای اختلاس اخیر مسوولیت داشته و کوتاهی کرده است.

مقام های دولتی تا کنون سعی در تبرئه خود داشته اند با اینحال ، در هفته گذشته تعدادی از مقام های عالی بانک استعفا دادند یا از کار برکنار شدند. این مساله به جنجالی برای دولت تبدیل شده چون محمد جهرمی ، رییس برکنار شده بانک صادرات ، خبرداد رییس بانک ملی به خارج از ایران گریخته است.

محمودرضا خاوری ، مدیر عامل مستعفی بانک ملی قرار بود تا امروز به ایران بازگردد اما خبرگزاری مهر وی می گوید وی از بازگشت به کشور خودداری کرده است.

برخی نمایندگان مانند مصطفی کواکبیان ، اعتقاد دارند نهادهای نظارتی همچون مجلس تا کنون به وظیفه خود درست عمل نکرده اند و خواستار اجرای طرح سوال از رییس جمهوری شده است.

مخالفان دولت و طیف نیروهای سیاسی نزدیک به موسوی و کروبی از مدتها پیش ، به فساد در دولت احمدی نژاد اصرار داشته اند اما اینک جبهه مشارکت ایران اسلامی در بیانیه ای اعلام کرده «اراده ای برای مبارزه با فساد در مسئولان وجود ندارد».

مقام های قضایی ایران خوشبین هستند که با عوامل اختلاس سه هزار میلیارد تومانی برخورد کنند.

XS
SM
MD
LG