لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۲

شلیک هوایی پلیس اماکن در شهریار؛ رئیس پلیس غرب تهران: ویدیوها «تقطیع» شده است


تصویری از برخورد نیروی انتظامی با مردم - آرشیو
تصویری از برخورد نیروی انتظامی با مردم - آرشیو

شلیک تیر هوایی در جریان بازدید مأموران اداره اماکن غرب تهران از مغازه‌های لبنیاتی در شهریار، شهروندان را وحشت‌زده کرد.

ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی لحظه شلیک هوایی مأمور نیروی انتظامی را به تصویر کشیده است. گفته می‌شود این حادثه روز ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ روی داده است.

شلیک هوایی پلیس اماکن در مواجهه با مغازه‌داران در شهریار در حالی است که پانزدهم بهمن حسین اشتری، فرمانده کل نیروی انتظامی، برای «استمرار برخورد قاطع و جدی با اراذل و اوباش» دستور ویژه‌ای صادر کرد و خواستار «اصلاح قانون به کارگیری سلاح» به عنوان مطالبه‌ای «جدی و عاجل» از قوای مقننه و قضاییه شد.

ویدیوهای انتشاریافته از این رویداد، شهروندی را نشان می‌دهند که خواستار فیلم گرفتن شهروندان از برخورد پلیس است و می‌گوید اماکن در تماس با او فحاشی کرده و سپس در خیابان «به روی او اسلحه کشیده» است. این فرد در ویدیوی منتشرشده می‌پرسد: «به چه جرمی اسلحه می‌کشند؟»

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر - هرانا - هویت فرد شلیک‌کننده را حسین نیلقاز، رئیس اداره اماکن غرب تهران، عنوان کرده است.

کیوان ظهیری، رئیس پلیس غرب تهران، در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی ایران ضمن تأیید شلیک هوایی پلیس گفته است که ماجرا «مربوط به چهار روز قبل» است و «این فرد به همراه دوستانش روی مأموران چاقو کشیدند و پلیس برای کنترل این افراد تیر هوایی شلیک کرد.»

رئیس پلیس غرب تهران ادعا کرده است که فیلم تقطیع شده و پلیس فیلم چاقو به دست بودن افراد را در اختیار دارد. این در حالی است که نیروی انتظامی ویدیویی را در این خصوص منتشر نکرده است.

این برخورد تهدیدآمیز و مسلحانه پلیس اماکن در حالی روی داده است که دولت جمهوری اسلامی بر بازرسی‌های بیشتر تاکید دارد.

به گزارش ایرنا در روز شنبه ۳۰ بهمن، رضا فاطمی امین، وزیر صنعت معدن و تجارت، با اعلام این که قیمت تولیدکننده برای حدود هفت هزار قلم کالا درج می‌شود، گفت که با فرا رسیدن عید نوروز و ماه رمضان «استمرار بازرسی‌ها تشدید می‌یابد.»

XS
SM
MD
LG