لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

فرزند ملک عبدالله پادشاه قبلی عربستان بعد از سه هفته بازداشت، آزاد شد


«متعب بن عبدالله» شاهزاده سعودی که سه هفته پیش در تلاش ولیعهد فعلی عربستان در «مبارزه با فساد» بازداشت شده بود، امروز آزاد شد.

سی ان ان به نقل از منابع دولتی در ریاض گزارش داد به دنبال یک حل و فصل مالی محرمانه با حکومت، این چهره قدرتمند سعودی آزادی خود را بازیافته است.

امیر متعب، بلندپایه ترین فرد درخاندان سعودی بود که همراه با صدها نفر دیگر از اعضای دودمان پادشاهی و سرمایه داران بزرگ در موج بازداشت های ضد فساد در روز ۴ نوامبر دستگیر شد.

متعب فرزند ملک عبدالله پادشاه پیشین و رئیس گارد پادشاهی بود که یکی از سه نهاد عمده نظامی و امنیتی سعودی به شمار می رود. وی پیش از بازداشت به موجب فرمان پادشاه از ریاست گارد برکنار شد.

گارد پادشاهی تنها نهاد نظامی بود که تا پیش از بازداشت ها، زیر کنترل محمد بن سلمان ولیعهد، وزیر دفاع و مرد قدرتمند سعودی قرار نداشت.

شایعه هایی در جریان است که ولیعهد جوان سعودی با آن بازداشت ها به دستاویز مبارزه با فساد، خواسته است پایه های قدرت خود را تحکیم بخشد. اتهام‌ها علیه شاهزاده «متعب» و سایر بازداشت شدگان از سوی منابع مستقل تایید نشده است.

تنها چندساعتی پس از صدور فرمان ملک سلمان، پادشاه، دایر بر ایجاد نهاد مبارزه با فساد دستگیری ها و بازداشت ها به اجرا گذاشته شد. در میان ۲۰۰ تن از بازداشت شدگان ۴ نوامبر علاوه بر سرمایه داران بزرگ۱۷ شاهزاده ومقام بلندپایه دیده می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG