لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

دستگیری یکی از اعضای خانواده بن لادن، آغازی بر پایان یک دهه همکاری در عربستان


در میان لیست بلند بالای دستگیرشدگان در عربستان، نام فرزند یکی از خانواده های مشهور این کشور هم وجود داشت؛ بکر بن لادن، برادر ناتنی اسامه بن لادن و رئیس یکی از کمپانی های طرف قرارداد با دولت عربستان.

این دستگیری پایانی بود بر بیش از یک دهه همکاری کمپانی بن لادن با دولت عربستان به عنوان تنها شرکت ساختمانی عمده در این کشور. به گفته دولت عربستان ۲۰۱ نفر در این پرونده، که شامل بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نامشروع و رشوه است، بازداشت شده اند.

منتقدان عربستان این دستگیری ها را عملی پرخطر از سوی شاهزاده محمد بن سلمان در راستای تحکیم پایه‌های قدرت ولیعهد عربستان می دانند.

اگرچه دستگیری بکر بن لادن و دیگر بازداشت شدگان نشان از پایان هم پیمانی های گذشته دارد، پیام روشنی است مبنی بر نیاز به حضور تجار جدید در عربستانی است که از کاهش قیمت نفت رنج میبرد.

به تازگی کمیته مبارزه با فساد زیرنظر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی تشکیل شده که قدرت صدور قرار بازداشت و ممنوع الخروجی متهمان را دارد.

برخی رسانه ها گزارش دادند به نظر می‌رسد این تغییرات در راستای تحکیم پایه‌های قدرت ولیعهد عربستان باشد.

از جمله شاهزادگان بازداشت شده، متعب عبدالله بن عبدالعزیز وزیر برکنارشده گارد ملی، ولید بن طلال بن عبدالعزیز سرمایه دار معروف و ترکی بن عبدالله بن عبدالعزیر امیر سابق ریاض هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG