لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

منابع اسرائیلی: عباس از سوی ریاض تحت فشار است؛ صلح با اسرائیل یا استعفا


یکی از ملاقات های محمود عباس با ملک سلمان در شهر جده، عربستان سعودی
یکی از ملاقات های محمود عباس با ملک سلمان در شهر جده، عربستان سعودی

برخی رسانه های اسرائیلی می‌گویند عربستان سعودی از رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی خواسته یا طرح آمریکا برای صلح خاورمیانه را بپذیرد یا اینکه از سمت خود کناره گیری کند.

به گزارش نیویورک تایمز، شبکه ۱۰ تلویزیون اسرائیل مدعی شده که ملک سلمان به محمود عباس این پیشنهاد را به عنوان گزینه نهایی داده است.

از زمان روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ، او با گماردن جیسون گرین‌بلات و همچنین با هدایت جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ، خواستار یافتن راهکاری برای صلح خاورمیانه بین اسرائیل و فلسطینی ها شده است.

به نوشته نیویورک تایمز، بعد از ۱۰ ماه بررسی توسط مشاوران ترامپ، اکنون گام‌های ملموسی برای حل نزاع طولانی اسرائیل و فلسطین دیده می شود.

در ماههای گذشته محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی چند دیدار با پرزیدنت ترامپ و مشاوران ارشد او داشته است و ابراز خوش بینی کرده که با میانجیگری دولت آمریکا به یک طرح صلح دائمی برسد.

هنوز عربستان سعودی و طرف فلسطینی واکنشی به گزارش رسانه های اسرائیل نشان نداده اند.

مدتی پیش محمود عباس به عربستان دعوت شده بود. سفر او قبل از سفر ناگهانی سعد حریری نخست وزیر لبنان و اعلام استعفای او بود.

محمود عباس از یکسو انتظارات برخی فلسطینی های میانه رو را نمایندگی می کند و از سوی دیگر برخی از فلسطینی های تندرو مانند اعضای حماس او را دارای اقتدار لازم مقابل اسرائیل نمی دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG