لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

وزیران جدید سعودی در حضور پادشاه سوگند خوردند


وزرای جدید به جای وزرای معزول، آغاز به کار کرده اند.
وزرای جدید به جای وزرای معزول، آغاز به کار کرده اند.

در مراسم روز دوشنبه در ریاض، در حضور ملک سلمان پادشاه سالخورده عربستان سعودی، وزیران جدید کابینه محمد بن سلمان فرزند و ولیعهد او سوگند یاد کردند.

آسوشیتدپرس گزارش داد وزیران پیشین کابینه جزو بازداشت های گروهی هستند که کشور سعودی را تکان داده و به سنت دیرین در این دودمان پادشاهی یعنی مصونیت شاهزادگان پایان داده است.

امیر خالد بن نایف به سمت ریاست گارد ملی و محمد التویجری به عنوان وزیر اقتصاد در کابینه جدید وارد شده اند.

امیر متعب بن عبداله که در ۴ سال گذشته ریاست گارد ملی را عهده دار بود، و عادل فقیه وزیر اقتصاد بنا به گزارش ها جزو بازداشت شدگان هستند. اتهام آنها فساد است و محمد بن سلمان مرد قدرتمند سعودی خود را رهبر مبارزه با فساد در کشور معرفی کرده است.

از امیر مُتعب به عنوان یکی از نامزدهای پادشاهی نام برده می شد هرچند در این اواخر ادعائی در این مورد اقامه نکرده بود. او فرزند ملک عبداله پادشاه پیشین کشور است.

رسانه های سعودی هم چنین عکس های ملک سلمان در دیدار با سعد حریری نخست وزیر مستعفی لبنان را نیز منتشر کرده اند که روز گذشته با استعفای خود بحرانی را در کشورش لبنان ایجاد کرد.

حسن نصراله رهبر حزب اله لبنان و رقیب سرسخت حریری گفته است حریری زیر فشار ریاض از مقام نخست وزیری استعفاداده است.

سعد حریری روز یکشنبه هنگام دیدار از ریاض با متهم کردن ایران و حزب اله به مداخله گسترده در امور لبنان و اعتراض به آنها، از مقام نخست وزیر استعفاداد.

شایعاتی دایر بر بازداشت وی در موج دستگیری های اخی ردر سعود ی نیز منتشر شده است اما او به تازگی به امارات پرواز کرد.

از جمله چهره های سرشناسی که در موج اخیر بازداشت ها به زندان افتاده اند امیر عبدالولید بن طلال است، میلیاردر سعودی که در بسیاری از شرکتها ی غربی، از جمله توئیتر، اپل، لیفت، سیتی گروپ و هتل های زنجیره ای «۴ فصل» سرمایه گذاری کرده است.

دادستانی سعود ی در بیانیه ای اعلام کرد اموال هیچ یک از بازداشت شدگان توقیف نشده است.

هنوز مشخص نیست شمار بازداشت شدگان یا کسانی که نمی توانند از کشور خارج شوند چقدر است. در توئیترهائی که از داخل کشور منتشر شده است چند نام مهم دیگر هم به چشم می خورد. از جمله ولید ابراهیم بازرگان میلیاردر سعودی و صاحب ماهواره MBC، الدباغ، رئیس اداره سرمایه گذاری سعودی، ابراهیم وصاف وزیر پیشین اقتصاد و بکر بن لادن رئیس گروه بازرگانی بن لادن.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG