لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

ائتلاف نظامی ضد تروریسم بین کشورهای اسلامی با حضور ۴۰ کشور


محمد بن سلمان و برخی دیگر از مهمانان گردهمایی ضد تروریسم در ریاض
محمد بن سلمان و برخی دیگر از مهمانان گردهمایی ضد تروریسم در ریاض

روز یکشنبه اولین کنفرانس ضد تروریسم با شرکت مقام های ارشد کشورهای اسلامی در ریاض پایتخت عربستان سعودی برگزار شد. نام کامل این گردهمایی‌«ائتلاف نظامی ضد تروریسم بین کشورهای اسلامی» ست، که به منظور ارتقاء هماهنگی بین کشورهای مسلمان در این خصوص تشکیل شده است.

«محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی که کنفرانس توسط او مدیریت شد، این نشست را اولین قدم در راه تشکیل «ائتلافی ضد تروریسم» دانست، و گفت این ائتلاف به فرماندهی راحل شریف فرمانده سابق نیروی زمینی پاکستان تشکیل شده و تا به حال بیش از چهل کشور مسلمان آمادگی خود برای پیوستن به آن را اعلام کرده اند.

عربستان سعودی صاحب یکی از قدرتمندترین گردان های ضد تروریسم در خاورمیانه است، که یک دهه پیش در ریشه کن کردن این پدیده در داخل بصورتی موفق عمل کرده است.

اردیهشت امسال پرزیدنت ترامپ با حضور در عربستان، در جمع رهبران چهل کشور مسلمان، از آنها خواست که برای مبارزه علیه افراطگرایی و تروریسم متحد شوند. رئیس جمهوری آمریکا همچنین رهبران این کشورها را به قطع منابع مالی تروریست ها تشویق کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ولیعهد عربستان درباره هدف این گردهمایی گفت، مقابله کشورهای مسلمان علیه افراط گرایی، درگذشته به صورتی پراکنده رخ می داده و هدف از برپایی این مجمع را تمرکز منابع نظامی، مالی، اطلاعاتی و سیاسی همه اعضا علیه افراط گرایی است.

نشست روز یکشنبه تنها چند روز بعد از حمله تروریستی به مصر برگزار شد.

روز جمعه، حداقل ۳۰۵ نفر، شامل ۲۷ کودک بر اثر انفجار و شلیک مستقیم به نمازگزاران در مسجدی در شبه جزیره سینا در مصر کشته و بیش از ۱۲۰ نفر مجروح شدند.

حداقل سی مرد مسلح که ظاهرا وابسته به داعش اند، در حمله مرگبار به مسجد صوفیان الروضه در منطقه بئرالعابد در شرق شهر العریش در مصر دست داشتند. این حمله خونین ترین حادثه تروریستی در مصر شمرده می شود.

ولیعهد عربستان سعودی نیز به بزرگترین خطر تروریسمی که ادعای اسلامی بودن دارد، اشاره کرد.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی گفت: بزرگترین خطر تروریسم و افراط گرائی خدشه دار کردن دین و ایده لوژی ماست. اما اجازه نمی دهیم این کار انجام شود. ایجاد ترس و وحشت برای مردم بی گناه کشورها، اعم از مسلمان یا غیر آن باید متوقف شود.

ولیعهد عربستان افزود: تروریسم در بسیاری از موارد به ویژه در کشورهای مسلمان با شکست های سنگین روبرو شده، و تعهد می کنیم که تا پیروزی کامل بر آن از پای ننشینیم.

ولیعهد عربستان در نشست یکشنبه ریاض گفت: به مردم و رهبری مصر به خاطر رویداد تروریستی اخیر در آن کشور تسلیت می گوئیم. این حادثه ای خونین و دردناک است که خطر تروریسم را به بهترین وجه نشان می دهد. عربستان سعودی از مصر و سایر کشورهائی که با تروریسم مبارزه می کنند، با تمام قوا حمایت می کند.

غیبت ایران، سوریه و قطر

ائتلاف ضد تروریسم دو سال پیش و به رهبری محمد بن سلمان که آن زمان وزیر دفاع عربستان سعودی بود، تشکیل شد.

کنفرانس روز یکشنبه، اولین گردهمآیی ائتلاف با شرکت وزرای دفاع کشورهای عضو است که اکثراً سنی مذهب اند، و «جبهه متحد اسلامی» در این خصوص شمرده می شود، اما بدون حضور ایران، عراق و سوریه تشکیل شده است.

ایران و عربستان اختلاف شدیدی دارند و یکدیگر را به حمایت از تروریسم متهم می کنند. ایران حامی اسد و گروه های شیعه در یمن، بحرین و عراق است و در مقابل عربستان از دولت های سنی و مخالفان اسد حمایت می کند.

با اینکه قطر عضو این ائتلاف به رهبری عربستان است اما بعد از اختلافات چند ماه اخیر این کشور و عربستان، دوحه نیز در نشست روز یکشنبه حاضر نشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG