لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۹

جانشین ولیعهد عربستان چشم‌اندازی برای گفت‌وگو با ایران نمی‌بیند


محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان سعودی - آرشیو
محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان سعودی - آرشیو

جانشین ولیعهد عربستان سعودی در یک گفت‌وگوی خبری ایران را به برنامه ریزی و توطئه برای به دست گرفتن کنترل جهان اسلام متهم و هر گونه گفت‌وگوی ریاض با تهران را در شرایط فعلی رد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محمد بن سلمان که وزارت دفاع عربستان را نیز بر عهده دارد، این اظهارات را در یک گفت‌وگوی تلویزیونی که قرار است عصر سه شنبه به وقت محلی پخش شود، مطرح کرد.

این شاهزاده پرنفوذ سعودی در بخش دیگری با اشاره به بحران یمن، که از آن به عنوان عرصه جنگ عربستان و ایران یاد می‌شود، گفت کشورش قادر است شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران را نابود کند.

ائتلاف منطقه‌ای به رهبری ریاض در حمایت از عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن، با شیعیان حوثی مورد حمایت ایران و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن وارد جنگ شده است.

محمد بن سلمان در پاسخ به پرسشی درباره نتیجه حضور مستقیم نظامی عربستان و متحدان آن در یمن در طول دو سال گذشته گفت، «ما قادریم حوثی‌ها و صالح را در عرض یک روز ریشه کن کنیم.»

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا ریاض حاضر به گفت‌وگوی مستقیم با تهران هست یا خیر، گفت مذاکره با قدرتی که برای بازگشت «امام مهدی» برنامه ریزی می‌کند، غیرممکن است.

در گزارش رویترز به نام شبکه تلویزیونی که محمد بن سلمان با آن گفت‌وگو کرده اشاره نشده است، اما گفته شده بخش‌هایی از این مصاحبه در شبکه‌های اجتماعی در اینترنت منتشر شده است.

عربستان سعودی به عنوان یک قدرت مسلمان سنی و ایران به عنوان قدرت بزرگ شیعه در منطقه، بر سر برخی مسائل عمده دیگر به ویژه جنگ سوریه و همچنین عراق، با یکدیگر اختلاف دارند.

ریاض و همپیمانان آن، از جمله ایالات متحده، تهران را به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در خاور میانه و دخالت در امور داخلی برخی کشورهای منطقه متهم می‌کنند؛ ایران این اتهام را رد می‌کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG