لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

هشدار شدیداللحن تیلرسون: ایران در حرف و عمل به نزاع در منطقه دامن می‌زند


رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده - ۳۰ فروردین ۱۳۹۶
رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده - ۳۰ فروردین ۱۳۹۶

وزیر خارجه ایالات متحده عصر چهارشنبه در سخنانی، با تشریح برنامه جامع دولت پرزیدنت ترامپ برای بررسی سیاست‌های واشنگتن در برابر تهران، به تشریح فعالیت‌های تحریک‌آمیز و بی‌ثبات کننده ایران در منطقه اشاره کرد و گفت آن کشور در حرف و در عمل، به نزاع در منطقه دامن می‌زند.

رکس تیلرسون با ذکر این مقدمه که ایران همچنان به رفتار خطرناک و تحریک آمیز خود در منطقه و گسترش وحشت و خشونت بطور همزمان در بیش از یک کشور ادامه می‌دهد، گفت ایران حامی عمده تروریسم در جهان است و مسئول تشدید درگیری‌ها و تهدید منافع آمریکا در نقاط مختلف است.

وی با اشاره به تحرکات و سیاست‌های تهران در کشورهایی مانند سوریه، یمن، عراق و لبنان و ادامه حمایت‌های آن کشور از حملات علیه اسرائیل، گفت اگر به این رفتارها توجه نشود، ایران می‌تواند به صورت بالقوه مسیری را طی کند که کره شمالی پیموده و این نشانه ناکامی رویکرد «صبر استراتژیک» است.

به گفته وزیر خارجه دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، برای اتخاذ یک سیاست جامع در قبال ایران باید همه تهدیدهایی که از جانب آن کشور متوجه منطقه و جهان می‌شود را بار دیگر مورد بررسی قرار داد و مشخص است که این تهدیدها هم بسیار هستند.

آقای تیلرسون به حمایت ایران از رژیم بشار اسد در سوریه، به رغم آن که دست او به خون مردم خودش آلوده است، اشاره کرد و گفت تهران برای نیروهای خارجی که در داخل سوریه می‌جنگند حمایت‌های مالی، تسلیحاتی و آموزشی ارائه می‌دهد و اعضای سپاه پاسداران را نیز برای حضور مستقیم در جنگ به آن کشور اعزام می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا به فعالیت‌های تهران در عراق نیز اشاره کرد و گفت ایران از برخی گروه‌های شبه نظامی عراقی – عمدتا از طریق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی – حمایت می‌کند، که این کار امنیت و ثبات عراق را سالهاست به خطر انداخته است.

وی با اشاره به خصومت جمهوری اسلامی با اسرائیل، گفت حکومت ایران از دیرباز به دشمنی خود با اسرائیل ادامه داده و هم اکنون نیز با ارسال سلاح و ارائه کمک‌های مالی و خدمات آموزشی به حماس و دیگر سازمان‌های تروریستی فلسطینی، این خصومت را ادامه می‌دهد.

وزیر خارجه ایالات متحده با یادآوری درج شعار «مرگ بر اسرائیل» بر روی بدنه موشک‌هایی که ایران آزمایش کرده است، گفت تهران هم در عمل و هم در تبلیغات، به تفرقه و نزاع دامن می‌زند.

وی همچنین به حمایت ایران از شبه نظامیان شیعه حوثی در یمن اشاره کرد و گفت، این موضوع مرزهای جنوبی عربستان سعودی – از متحدان کلیدی ایالات متحده در خاور میانه – را مورد تهدید قرار داده است.

آقای تیلرسون به تحرکات نیروهای ایرانی در آب‌های خلیج فارس و تهدید کردن آزادی دریانوردی در آب‌های بین المللی منطقه اشاره کرد و گفت، شناورهای ایران بارها کشتی‌های آمریکا که بطور قانونی در خلیج فارس فعال هستند را هدف آزار و اذیت قرار داده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که ایران پیشتر به حملات سایبری علیه ایالات متحده و متحدان آن در حوزه خلیج فارس دست زده است و در برخی توطئه‌های تروریستی در دیگر نقاط جهان، از جمله توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، دست داشته است.

وی تاکید کرد این فعالیت‌های ایران در مقاطع مختلف، مخل صلح و ثبات بوده است.

رکس تیلرسون به نقض حقوق بشر، از جمله بازداشت مداوم مخالفان سیاسی و اعدام محکومان زیر سن قانونی، اشاره کرد و گفت ایران بدترین کارنامه را در این زمینه دارد. وی افزود، ایران همچنین شهروندان خارجی و افراد با تابعیت دوگانه – از جمله شهروندان آمریکایی – را بر مبنای اتهامات غلط زندانی می‌کند.

وی همچنین خاطر نشان کرد که جاه طلبی هسته‌ای ایران تهدید بزرگی علیه صلح و امنیت جهانی است و گفت ادامه توسعه فناوری موشکی ایران خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

وزیر خارجه ایالات متحده در بخش پایانی سخنان خود، با بیان این که هیچ بحثی در مورد ایران بدون اشاره به توافق جامع هسته‌ای کامل نمی‌شود، گفت برجام نمی‌تواند هدف جلوگیری از هسته‌ای شدن ایران را محقق کند، و تنها اهداف ایران برای اتمی شدن را به تاخیر می اندازد.

وی گفت، این همان رویکرد ناکامی است که در گذشته در برابر کره شمالی اتخاذ شده بود و منجر به بروز تهدیدهای شد که امروزه از جانب پیونگ یانگ مشاهده می‌کنیم و در ادامه افزود، دولت دونالد ترامپ قصد ندراد این چالش را به دوش دولت‌های بعدی بیاندازد.

به گفته رکس تیلرسون، شواهد روشن هستند و اقدامات تحریک‌آمیز ایران تهدیدی علیه ایالات متحده، منطقه و جهان است، و دولت ترامپ در حال بررسی جامع سیاست‌های آمریکا در قبال ایران است و زمانی که به نتیجه برسد، به این چالش‌ها با شفافیت و قاطعیت رسیدگی خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG