لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

وزیر دفاع آمریکا وارد ریاض شد؛ ایران و یمن موضوع گفتگوهای متیس با سعودی‌ها


استقبال رئیس ستاد مشترک ارتش عربستان سعودی از جیم متیس وزیر دفاع آمریکا در پایگاه هوایی ملک سلمان، ریاض - ۲۹ فروردین ۱۳۹۶
استقبال رئیس ستاد مشترک ارتش عربستان سعودی از جیم متیس وزیر دفاع آمریکا در پایگاه هوایی ملک سلمان، ریاض - ۲۹ فروردین ۱۳۹۶

وزیر دفاع ایالات متحده در نخستین بخش از تور سفرهای خود به چند کشور خاور میانه و شمال آفریقا برای گفت‌وگو درباره آخرین تحولات منطقه و نقش آمریکا در برقراری ثبات در آن، روز سه شنبه وارد پایتخت عربستان سعودی شد.

جیم متیس پیش از ورود به ریاض در گفت‌وگو با خبرنگاران خواستار یافتن یک راه حل سیاسی برای جنگ داخلی یمن با میانجیگری سازمان ملل متحد شده بود.

ناظران یمن را صحنه جنگ نیابتی ایران و عربستان یاد می‌دانند. تهران از شورشیان شیعه حوثی حمایت می‌کند و ریاض در حمایت از عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی آن کشور، اقدام به دخالت مستقیم نظامی کرده است.

مقام‌های ارشد آمریکایی پیشتر از تمایل دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده به تقویت روابط با عربستان سعودی، همپیمان کلیدی واشنگتن در خاور میانه و رقیب سنتی ایران در آن منطقه پرآشوب، گفته‌اند.

آقای متیس نیز با اشاره به پرتاب موشک‌های ارسالی ایران از سوی شبه نظامیان حوثی به مناطقی در داخل عربستان، وعده داده است برای پایان دادن به جنگ یمن که تاکنون جان هزاران نفر را گرفته، با متحدان آمریکا همکاری کند.

وزیر دفاع آمریکا پس از دیدار با ملک سلمان پادشاه سعودی و دیگر مقام‌های ارشد عربستان، عازم مصر، اسرائیل و قطر خواهد شد تا با مقام‌های ارشد آن کشورها نیز درباره اوضاع خاور میانه رایزنی کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG