لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۵

وزیران خارجه آمریکا و عربستان در واشنگتن ملاقات کردند


عادل الجبیر (راست) رکس تیلرسون (چپ) پیشتر در فوریه در نشست جی-۲۰ در آلمان ملاقات کرده بودند
عادل الجبیر (راست) رکس تیلرسون (چپ) پیشتر در فوریه در نشست جی-۲۰ در آلمان ملاقات کرده بودند

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه با همتای سعودی خود در واشنگتن ملاقات کرد. عادل الجبیر برای شرکت در نشست وزرای کشورهای عضو ائتلاف بین المللی علیه داعش در پایتخت آمریکا است.
پیش از ملاقات پشت درهای بسته دو دیپلمات درباره نشست بین المللی علیه داعش در برابر خبرنگاران صحبت کردند.
رکس تیلرسون گفت همنظری کاملی در مورد شکست دادن داعش در داخل و خارج از میدان جنگ و سراسر جهان وجود دارد. آقای جبیر هم گفت هیچ دو کشوری مانند آمریکا و عربستان در مبارزه با تروریسم و داعش فعال نیستند.

این اولین دیدار دیپلماتهای ارشد دو کشور پس از روی کار آمدن دولت ترامپ است. روابط ریاض-واشنگتن در یکی دو سال آخر ریاست جمهوری باراک اوباما دچار تنش شد بود. یک مورد تنش، توافق هسته ای با ایران بود که ریاض آن را به دیده جهت گیری واشنگتن به سمت تهران مینگریست.
اکنون عربستان نتیجه دیدار نائب ولیعهد خود با آقای ترامپ را شروعی جدید در روابط دو کشور میداند.

عربستان سعودی نائب ولیعهد را برای اولین تماس رسمی با دولت جدید آمریکا به واشنگتن اعزام کرد. محمد بن سلمان مسئول طرح اصلاح اقتصادی عربستان است و از همین رو گفتگو در کاخ سفید بیشتر بر مسائل اقتصادی متمرکز بود.

همان روز سعودیها دیدار را نقطه عطف در روابط دو کشور توصیف کردند. کاخ سفید یک روز بعد گفت دو کشور در صدد یافتن راههای تحکیم و ارتقاء روابط استراتژیک خواهند بود.

در دوران تبلیغات انتخاباتی دونالد ترامپ در چندین مورد از عربستان انتقاد کرده که چرا زمانیکه عربستان خود کشوری ثروتمندست آمریکا باید بیشتر هزینهء حفاظت از آنرا بپردازد و یک بار هم گفت که بدون کمک دفاعی آمریکا رژیم سعودی یک هفته هم دوام نخواهد آورد.

اما زمانیکه انتخابهای پرزیدنت ترامپ برای پستهای مختلف کابینه در آمریکا بسیار سؤال برانگیز شده بود عربستان موضعی بیطرف با چشم به بهبود روابط اتخاذ کرد.

پس از ملاقات نائب ولیعهد و دونالد ترامپ کاخ سفید خبر داد که قرار است دو کشور در همهء زمینه ها با هم همکاری داشته باشند و در رأس آنها همکاریهای اقتصادی و سرمایه گزاریهای مستقیم و غیر مستقیم عربستان در آمریکا به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در ۴ سال آینده است.
بگفته خالد الفالح وزیر انرژی عربستان سرمایه گزاری در آمریکا بازده مطمئن و کم ریسکی خواهد بود.
نائب ولیعهد عربستان که وزیر دفاع آن کشور نیز هست با جیم متیس وزیر دفاع آمریکا نیز ملاقات کرد. گفته شد که طرفین در مورد فعالیتهای ایران در منطقه همنظرند. وزیر انرژی عربستان گفته است این همنظری با دولت اوباما وجود نداشت.
با وجودی که دولت ترامپ در ماه اول به ایران تذکر داد هنوز مشخص نیست چه سیاستی را پیشه خواهد کرد.
ریاض نگران نفوذ ایران در یمن است. جائی که خود رهبری دیگر کشورهای عرب را در جنگ با حوثیها برعهده دارد. یک ماه پیش از روی کار آمدن دولت ترامپ دولت اوباما جلوی فروش تسلیحات به عربستان را بخاطر تلفات غیرنظامی در اثر عملیات آنکشور در یمن گرفت.
مبارزه با داعش هم یکی دیگر از نقاط مشترک دو کشور ذکر شده است. اما عربستان هنوز به خواست واشنگتن که از جنبهء نظامی بیشتر مشارکت داشته باشد پاسخی نداده است.
وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه در نشست وزرای خارجهءکشورهای ائتلاف بین المللی علیه داعش از عربستان سعودی خواست در زمینه مبارزه با ایدئولوژی داعش فعالتر باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG