لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۴

رویترز: حمایت ایران از حوثی‌ها و نقش آن در جنگ یمن افزایش یافته است


تصویری از نیروهایی که به تازگی به شبه نظامیان شیعه حوثی در یمن پیوسته اند، در خیابان های صنعا - دی ۱۳۹۵
تصویری از نیروهایی که به تازگی به شبه نظامیان شیعه حوثی در یمن پیوسته اند، در خیابان های صنعا - دی ۱۳۹۵

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه در گزارشی اختصاصی به نقل از برخی مقام‌های آگاه از کشورهای غربی و منطقه خاور میانه نوشت، ایران ارسال تجهیزات پیشرفته و اعزام مشاوران نظامی خود را به یمن، به منظور حمایت از شورشیان شیعه آن کشور، افزایش داده است.

یمن، واقع در جنوب شبه جزیره عربستان، از حدود دو سال پیش شاهد شورش شیعیان حوثی علیه عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی و بروز ناآرامی‌ و درگیری‌های مرگباری بوده که منجر به دخالت مستقیم نظامی عربستان سعودی، رقیب منطقه‌ای ایران، شده است.

رویترز به نقل از کارشناسان مسائل منطقه می‌نویسد، نتیجه جنگ شبه نظامیان حوثی مورد حمایت تهران و طرفداران علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن با ائتلاف به رهبری ریاض و نیروهای وفادار به منصور هادی، هر چه باشد موازنه قدرت در خاور میانه را تغییر می‌دهد.

این خبرگزاری از قول منابع آگاه به مسائل نظامی، که نخواستند هویتشان فاش شود، می‌گوید ایران با ارسال تجهیزات نظامی بیشتر و تقویت سایر روشهای حمایتی خود از نیروهای شورشی یمن در چند ماه گذشته، نقش بزرگتری را در درگیری‌های دو ساله آن کشور ایفا می‌کند.

به عقیده منابع خبری رویترز، رویکرد ایران در یمن مشابه همان رویکردی است که پیشتر در لبنان و برای حمایت از همپیمان خود، یعنی گروه شبه نظامی شیعه حزب الله، در پیش گرفته بوده و همچنان نیز آن را ادامه می‌دهد.

عربستان سعودی و همپیمانان غربی و منطقه‌ای آن، ایران را به دخالت در امور داخلی یمن و دیگر کشورهای منطقه، از جمله عراق، سوریه و بحرین، متهم می‌کنند و فعالیت‌های ایران در منطقه را «بی‌ثبات کننده» می‌دانند. تهران این اتهام را رد می‌کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG