لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

عربستان: توطئه حوثی‌ها برای انفجار ترمینال سوخت آرامکو خنثی شد


دولت عربستان سعودی روز چهارشنبه شبه نظامیان شیعه حوثی در یمن را به تلاش برای بمبگذاری در یک ترمینال توزیع سوخت متعلق به شرکت آرامکو در سواحل جنوب کشور متهم کرد و گفت نیروهای امنیتی موفق شدند این توطئه را خنثی کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت کشور سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد نیروی دریایی روز گذشته قایقی را که از راه دور کنترل می‌شد در حریم آب‌های کشور و در فاصله سه کیلومتری هدف در «جازان» رهگیری کرده و به سمت آن آتش گشودند.

این بیانیه، شورشیان مورد حمایت ایران در یمن را پشت این توطئه دانسته و می‌گوید، حوثی‌ها – که بخش بزرگی از شمال یمن را در کنترل خود دارند – «آبراه‌ها و تاسیسات دریایی» عربستان را با استفاده از قایق‌های بمبگذاری شده تهدید می‌کنند.

شورشیان حوثی با تصرف پایتخت و بخش‌های بزرگی از یمن در سال ۲۰۱۴ میلادی، عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن و اعضای کابینه او را وادار به فرار کردند. تهران، رقیب سنتی ریاض در منطقه، از شیعیان حوثی حمایت می‌کند.

نیروهای نظامی عربستان سعودی و چند کشور عمدتا عرب سنی، با تشکیل یک ائتلاف منطقه‌ای، از بیش از دو سال پیش در حمایت از منصور هادی و نیروهای وفادار به او مستقیما علیه حوثی‌ها در داخل یمن وارد جنگ شدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG