لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۳

حمله موشکی روسیه به شهر بندری اودسا در اوکراین دستکم ۱۹ کشته برجای گذاشت


مناطق مسکونی در نزدیکی شهر بندری اودسا
مناطق مسکونی در نزدیکی شهر بندری اودسا

حمله موشکی روسیه به مناطق مسکونی در نزدیکی شهر بندری اودسا در اوکراین حداقل ۱۹ کشته برجای گذاشت. این حمله یک روز پس از عقب‌نشینی نیروهای روسی از جزیره استراتژیک «مار» در دریای سیاه صورت گرفت که پیروزی مهمی برای اوکراین محسوب می‌شود.

به گفته دفتر ریاست جمهوری اوکراین، سه موشک «اکس-۲۲» توسط بمب‌افکن‌های روسی به یک ساختمان مسکونی و دو کمپ در شهر کوچک «هیوکا» در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی اودسا اصابت کرد.

آندری یرماک، رئیس دفتر کارکنان ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین با اشاره به اینکه روسیه کشوری «تروریستی» است، گفت: «مسکو در پاسخ به شکست در میدان نبرد، با غیرنظامیان می‌جنگد.»

به گفته مقامات اوکراینی، تاکنون در این حمله حداقل ۱۹ نفر از جمله دو کودک جان باخته‌اند، و ۳۸ نفر از جمله شش کودک و یک زن‌ باردار به بیمارستان منتقل شدند؛ اکثر قربانیان در ساختمان مسکونی بودند.

مناطق مسکونی در نزدیکی شهر بندری اودسا
مناطق مسکونی در نزدیکی شهر بندری اودسا

این حملات هوایی به دنبال خروج نیروهای روسی از جزیره «مار» صورت گرفت، اقدامی که انتظار می‌رفت به‌صورت بالقوه تهدید علیه اودسا، بزرگ‌ترین بندر اوکراین را کاهش دهد.

جزیره مار، در امتداد یک مسیر کشتیرانی شلوغ قرار دارد و از اهمیت استراتژیک زیادی در دربای سیاه برخوردار است.

روسیه در نخستین روزهای تهاجم نظامی به اوکراین موفق به تصرف این جزیره شد تا ظاهرا از آن برای حمله به بندر اودسا استفاده کند.

مسکو می‌گوید که خروج نیروهای روسی از این جزیره «اقدامی با حسن نیت» به منظور تسهیل حمل و نقل غلات و سایر محصولات کشاورزی به آفریقا، خاورمیانه، ‌و سایر نقاط جهان بوده است.

اما کی‌یف مدعی است که رگبار توپخانه و موشک‌های این کشور روس‌ها را مجبور به فرار با دو قایق تندرو کوچک کرده است. تعداد دقیق نیروهای روسی که این جزیره را ترک کردند، اعلام نشده است.

XS
SM
MD
LG