لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

موافقت ترکیه با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو


سائولی نینیسته، رئیس جمهوری فنلاند اعلام کرد که در اولین روز از نشست سران ناتو در مادرید پایتخت اسپانیا، ترکیه حمایت خود را با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو اعلام کرده است.

در همین مورد تفاهم‌نامه‌ای در روز سه‌شنبه و پیش از آغاز رسمی نشست به امضا رسیده و در آن تایید شده که «ترکیه در این نشست از خواسته فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو حمایت خواهد کرد.»

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز گفته است: «ما اکنون توافقی داریم که راه را برای پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو هموار می‌کند.»

تهاجم روسیه به اوکراین، کشورهای سوئد و فنلاند را بر آن داشت تا برای عضویت در پیمان ناتو درخواست دهند، اما رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، مخالف پیوستن این دو کشور به پیمان ناتو بود. اردوغان اصرار داشت که رهبران کشورهای شمال اروپا باید موضع خود را در قبال گروه‌های شورشی کرد که ترکیه آن‌ها را تروریست می‌داند، تغییر دهند تا کشور متبوعش از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو حمایت کند.

اکنون آنکارا اعلام کرده که این کشور به اهدافش در این زمینه، از جمله «همکاری کامل در مبارزه با گروه‌های شورشی» دست یافته است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده و دیگر رهبران ناتو سه‌شنبه برای برگزاری اجلاسی که مسیر این ائتلاف را برای سال‌های آینده روشن می‌کند، وارد مادرید شده‌اند.

این اجلاس با ضیافت شام رهبران به میزبانی پادشاه اسپانیا فلیپه ششم در کاخ سلطنتی قرن هجدهمی مادرید آغاز می‌شود.

XS
SM
MD
LG