لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

اسپانیا خواهان نقش‌آفرینی ناتو در شمال آفریقا شد


سران ناتو
سران ناتو

اسپانیا از متحدانش در ناتو خواست نقش عمده‌تری را در شمال آفریقا و منطقه موسوم به ساحل صحرا در این قاره ایفا کنند.

اسپانیا میزبان نشست سران ناتو در مادرید بود. به نوشته رویترز وزیر خارجه اسپانیا می‌گوید نباید مداخله احتمالی ناتو در کشور مالی واقع در آفریقا را رد کرد.

اسپانیا و ایتالیا نگران تهدیدات امنیتی در آن مناطق هستند.

۳۰ رهبر کشورهای عضو ناتو پس از حدود دو روز گفت‌وگو، روز پنجشنبه و در روز سوم نشست سران ناتو، روی مناطق جنوبی تمرکز کردند. دو روز نخست نشست سران ناتو درباره جنگ روسیه در اوکراین بود.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: «خاورمیانه، شمال آفریقا و مناطق صحرا با چالش‌های امنیتی، جمعیتی، اقتصادی و سیاسی به هم پیوسته مواجه هستند که، به دلیل تأثیر تغییرات آب و هوایی و ناامنی غذایی ناشی از جنگ روسیه علیه اوکراین، تشدید شده است.»

قدرت‌های غربی نگران افزایش خشونت‌ها در مالی هستند. حکومت نظامی حاکم بر مالی با حمایت یک پیمانکار نظامی خصوصی روسیه به نام «گروه واگنر»، در حال مبارزه با شورش اسلام‌گرایان است. آن درگیری‌ها به کشورهای همسایه در منطقه آفریقا معروف به ساحل صحرا نیز سرایت کرده است.

در ژانویه ۲۰۲۲، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با این استدلال که ارتش های اروپایی باید برای مبارزه با شبه نظامیان اسلام گرا تلاش بیشتری کنند، تلاش کرد ناتو را به کشورهای خاورمیانه گسترش دهد. این پیشنهاد مورد حمایت قرار نگرفت.

XS
SM
MD
LG