لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

عقب‌نشینی روسیه از جزیره «مار»؛ اوکراین: نیروهای مسلح ما «کار بزرگی» کردند


تصویری ماهواره‌ای از جزیره «مار» در دریای سیاه
تصویری ماهواره‌ای از جزیره «مار» در دریای سیاه

نیروهای روسیه روز پنجشنبه از جزیره «مار»، که پایگاهی استراتژیک در دریای سیاه و متعلق به اوکراین است، عقب‌نشینی کردند.

درحالیکه اوکراین این عقب‌نشینی را نتیجه حمله توپخانه‌ای و گسترده شبانه خود اعلام کرده، وزارت دفاع روسیه آن را ناشی از «حسن نیت» مسکو و گویای همکاری کرملین با سازمان ملل جهت ارسال غلات از بنادر اوکراین به سایر نقاط جهان عنوان کرده است.

آندری یرماک، رئیس ستاد ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین، در توییتی اعلام کرده که هیچ سرباز روس در این جزیره باقی نمانده و «نیروهای مسلح ما کار بزرگی انجام دادند.»

رئیس ستاد نیروهای مسلح اوکراین نیز ضمن قدردانی از کمک‌های خارجی گفت هویتزرهای ساخت اوکراین نقش مهمی در بیرون راندن روس‌ها از این جزیره داشتند.

این جزیره صخره‌ای تمامی خطوط دریایی به اودسا، بندر اصلی اوکراین در دریای سیاه، را کنترل می‌کند. اوکراین یکی از تولیدکنندگان عمده غلات در جهان است و محاصره این بندر طی ماه‌های گذشته باعث کمبود جهانی، تورم قیمت‌ها، و خطر قحطی شده است.

نیروهای پوتین از اولین روز آغاز تهاجم به اوکراین در ۲۴ فوریه سال جاری، کنترل این جزیره را در اختیار داشته‌اند و طی این مدت اوکراین بارها مدعی وارد کردن خسارت‌های شدید، غرق کردن کشتی‌های تدارکاتی، و تخریب استحکامات روسیه شده بود.

وزارت دفاع بریتانیا ماه گذشته اعلام کرد چنانچه روسیه بتواند کنترل خود بر جزیره مار را به وسیله پدافند هوایی و دفاع ساحلی استحکام بخشد، می‌تواند بر بخش شمال غربی دریای سیاه تسلط یابد.

XS
SM
MD
LG