لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۴

تهدید روسیه علیه نروژ: اگر غیر دوستانه عمل کنید تلافی می‌کنیم


نروژ، سوالبارد
نروژ، سوالبارد

روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که محدودیت‌های اعمال شده از سوی نروژ، انتقال کالا به شهرک‌های روس‌نشین در مجمع‌الجزایر “سوالبارد” در قطب شمال را مختل می‌کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، کرملین تهدید کرده که در صورتی که اسلو‌ این مشکل را حل نکند، با «اقدامات تلافی‌جویانه» روسیه مواجه خواهد شد.

سوالبارد، در میانه راه سواحل شمالی نروژ و قطب شمال قرار دارد و بخشی از خاک نروژ است. اما روسیه بر اساس معاهده‌ای که در سال ۱۹۲۰ امضا شده، حق بهره‌برداری از منابع طبیعی این مجمع‌الجزایر را در اختیار دارد. برخی از ساکنین این جزایر، روس‌تبار هستند.

نروژ گرچه عضو اتحادیه اروپا نیست اما تحریم‌هایی را که اتحادیه اروپا علیه روسیه وضع کرده است، بر این کشور اعمال می‌کند. گفته‌ می‌شود که تحریم‌ها بر حمل‌ و نقل کالا با کشتی به سوالبارد تاثیری نخواهد داشت، اما مساله این است که بسیاری از محموله‌ها ابتدا در یک‌ ایستگاه بازرسی، کنترل شده و وارد خاک نروژ می‌‌شود که درش را به روی کالاهای تحریمی بسته است.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که در اعتراض به این محدودیت‌ها که به‌ گفته این وزارتخانه باعث اختلال در تحویل کالاهای حیاتی از جمله غذا و تجهیزات پزشکی شده، ‌کاردار نروژ را احضار کرده است.

وزارت امور خارجه روسیه با «غیرقابل قبول» خواندن این وضعیت، هشدار داده که اقدامات «غیر دوستانه» علیه روسیه منجر به اقدامات تلافی‌جویانه خواهد شد.

از زمان حمله به اوکراین در فوریه گذشته، روسیه با تحریم‌هایی مواجه شده که ترانزیت کالاهای این کشور از طریق اروپا را محدود می کند. لیتوانی نیز در همین ماه محدودیت‌هایی را برای برخی از کالاها که از طریق راه‌آهن به منطقه کالینینگراد روسیه در دریای بالتیک ارسال می‌شود، اعمال کرده است.

XS
SM
MD
LG