لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

حمله موشکی روسیه به یک مرکز خرید دهها کشته و زخمی بر جا گذاشت


براساس اعلام رسانه‌‌ها روز دوشنبه ۶ تیرماه، در زمان برخورد موشک‌های روس به مرکز خرید شهر کرمنچوک بیش از هزار غیر نظامی در این مرکز حضور داشتند. گزارش‌های اولیه از کشته شدن حداقل پانزده نفر و زخمی شدن دستکم پنجاه تن حکایت دارد.

(به‌روزرسانی‌شده) روز سه‌شنبه ۷ تیر مقامات اوکراینی اعلام کردند در حمله موشکی روسیه به این مرکز خرید در کرمنچوک، دست کم ۱۸ کشته و ۳۶ نفر مفقود شده‌اند.

ولودیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین ضمن محکوم کردن این تهاجم از طرف ارتش روسیه
گفت: « این مرکز خرید در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی پایتخت هیچ خطر و ارزش استراتژیکی نداشته و خریداران این فروشگاه سعی داشتند فقط یک زندگی عادی داشته باشند، و این چیزی است که روس ها را عصبانی می‌کند‎.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده هم در واکنش به این اقدام روسیه در توئیتی نوشت: «جهان از حمله موشکی امروز روسیه به این مرکز خرید پرجمعیت وحشت زده است، آخرین مورد از رشته جنایات روسیه. ما به حمایت خود از اوکراین ادامه خواهیم داد و روسیه مسئول این جنایت را بازخواست خواهیم کرد.»

گفتنی است گروه هفت روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن تعهد به ایستادن در کنار اوکراین «تا هر زمان که طول بکشد»، وعده داد با وضع تحریم‌های بیشتر فشار بر نظام مالی روسیه را افزایش دهد.

این بیانیه پس از پیام ویدیویی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، صادر شد که در آن وی خواستار تسلیحات بیشتر و سامانه‌های پدافند هوایی با هدف تغییر موازنه جنگ طی ماه‌های آینده شد.

بیانیه گروه هفت می‌افزاید که «ما همچنان به ارائه حمایت‌های مالی، انسانی، نظامی، و دیپلماتیک خود ادامه می‌دهیم و تا هر زمان که طول بکشد در کنار اوکراین خواهیم ایستاد.»

اعضای گروه هفت، ضمن اعلام آمادگی جهت ارائه تعهدات امنیتی به اوکراین پس از پایان جنگ تاکید کردند، تصمیم‌گیری درباره توافق صلح با روسیه به کی‌یف بستگی دارد.

آنها همچنین نسبت به اعطای ٢٩ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار کمک به اوکراین اعلام آمادگی کردند.

XS
SM
MD
LG