لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۸

وزیر خارجه بریتانیا: غرب از درس‌های اوکراین در مورد تایوان استفاده کند


لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، روز پنجشنبه گفت غرب باید از «اشتباه» خود در ممانعت از تهاجم روسیه به اوکراین درس بگیرد و آن را جهت «حمایت از صلح و ثبات در تنگه تایوان» به کار ببرد.

وزیر خارجه بریتانیا افزود غرب و به ‌ویژه کشورهای حوزه هند و اقیانوسیه باید اطمینان حاصل کنند تایوان توان دفاع از خود در برابر چین را دارد.

وزارت خارجه چین در واکنش، با ابراز «شگفتی» نسبت به سخنان لیز تراس افزوده امیدوار است او «چنین اظهارات نامسئولانه‌ای» را در آینده تکرار نکند.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، در این ارتباط به خبرنگاران گفت تایوان بخشی از خاک چین است و هیچ کشوری حق مداخله ندارد.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین
ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین

این در حالی است که وزیر خارجه بریتانیا روز چهارشنبه نیز در یک پنل در جریان نشست ناتو در مادرید، پایتخت اسپانیا، چین را متهم به «گسترش نفوذ از طریق زورگویی اقتصادی و ایجاد یک ارتش توانمند» کرد. او هشدار داد این خطر وجود دارد پکن با نتیجه‌گیری اشتباه و «محاسبه فاجعه‌آمیز» نسبت به اشغال تایوان اقدام کند.

یک گزارش رویترز که سال گذشته منتشر شد، حاکی از کمک مخفیانه بریتانیا و شش کشور دیگر به تایوان برای تولید زیردریایی جنگی است.

در سال‌های اخیر، تنش‌ها میان چین و تایوان شدت گرفته و پکن با تاکید بر اینکه تایوان بخشی از قلمرو چین است، حضور نظامی خود در اطراف این جزیره را افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG