لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

جو بایدن در پایان نشست ناتو: به پوتین گفته بودم اگر جنگ شود، ناتو قوی‌تر خواهد شد


جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری که بعد از نشست سران پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، برگزار شد اعلام کرد که پیش از جنگ به پوتین گفته بود اگر جنگ آغاز شود ناتو قوی تر خواهد شد و این به گفته او دقیقا همان اتفاقی است که افتاد.

آقای بایدن با اشاره به اقدامات سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو، گفت متحدان در حال افزایش بودجه دفاعی خود هستند و بسیاری از آنها موافقت کرده‌اند که دو درصد تولید ناخالص داخلی خود را هزینه امور دفاعی کنند.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به قوی بودن ارتش‌های فنلاند و سوئد گفت که عضویت آنها در ناتو بر خلاف خواست ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، است و مرزهای ناتو با روسیه گسترش می ‌یابد.

او تاکید کرد که ماده پنج ناتو «مقدس» است و «ما از هر وجب از قلمروی ناتو دفاع خواهیم کرد.»

جو بایدن گفت آمریکا حضورش را در اروپا تقویت می‌کند و از جمله اشاره کرد که واشنگتن کشتی های نظامی بیشتری را در اسپانیا، سامانه‌های دفاع هوایی بیشتری را در ایتالیا و آلمان، و هواپیماهای نظامی اف-۳۵های بیشتری را در بریتانیا مستقر می‌کند. او همچنین گفت یک مقر فرماندهی دائمی در لهستان ایجاد می‌شود.

جو بایدن، آمریکا را در مسیر حمایت از اوکراین پیشرو خواند و گفت از زمانی که به عنوان رئیس جمهوری وارد کاخ سفید شده ‌است، واشنگتن نزدیک به ۷ میلیارد دلار به اوکراین کمک‌های امنیتی کرده است و دولت او در روزهای آینده در نظر دارد ۸۰۰ میلیون دلار کمک دیگر به اوکراین اختصاص دهد.

جو بایدن گفت که برای نخستین‌بار شرکای ناتو از اقیانوسیه در نشست ناتو شرکت کردند. او گفت به پوتین گفته بود که اقداماتش واکنش جهانی خواهد داشت.

آقای بایدن همچنین گفت که متحدان غرب چالش‌های چین در شرق آسیا را نیز مدنظر دارند.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به نشست اخیر سران گروه هفت در آلمان نیز گفت که درآنجا توافق شد که به کشورهای در حال توسعه کمک شود. او گفت بر خلاف چین، پروژه‌های ما به طور شفاف و استاندارد بسیار بالا اجرا خواهد شد.

بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که چین با وام‌هایی که به کشورهای فقیر به ویژه کشورهای آفریقایی می‌دهد، آنها را در شرایط نامطلوب از نظر وام قرار می‌دهد.

آقای بایدن در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره قیمت بنزین در آمریکا گفت دلیل افزایش قیمت بنزین، روسیه است. از زمان تهاجم روسیه به اوکراین قیمت‌های بنزین و نفت افزایش یافته است.

جو بایدن، درباره سفر آتی او به عربستان و إسرائيل گفت که این سفر درباره عربستان نیست.
او تاکید کرد که در یک رویداد شرکت می‌کند که در عربستان برگزار می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت حتی اطمینان ندارد با پادشاه یا ولیعهد ملاقات کند، و حدس می‌زند که چنین دیدارهایی داشته باشد.

آقای بایدن گفت بخشی از هدف سفرش به خاورمیانه ادغام بیشتر اسرائيل در منطقه است که برای «صلح» و «امنیت إسرائيل» خوب است. او همچنین گفت تلاش دارد که پیامدهای جنگ در یمن کاهش یابد.

جو بایدن گفت اگر با پادشاه و ولیعهد عربستان دیدار کند از آنها نخواهد خواست که تولید نفت خود را افزایش دهند. آقای بایدن گفت پیشتر اشاره کرده است که همه کشورهای جنوب خلیج فارس و نه فقط عربستان باید تولیدشان را بالا ببرند.

جو بایدن گفت «همه» کشورهای منطقه نگرانی های جدی درباره ایران دارند.

XS
SM
MD
LG