لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

نگرانی شدید در اروپا در پی تعویق بازگشایی خط لوله گاز روسیه


خط لوله گاز نورداستریم
خط لوله گاز نورداستریم

روسیه ضرب‌الاجلی را که برای از سرگیری انتقال جریان گاز تعیین کرده بود، به‌ عقب انداخت.

خط لوله نورداستریم یک که گاز را به آلمان می‌رساند، قرار بود روز شنبه بازگشایی شود، اما به‌دلیل «ایراداتی که هنگام تعمیرات پیدا شده» همچنان مسدود خواهد ماند. این باعث تشدید مشکلات اروپا در تامین سوخت زمستانی خواهد شد.

نورد استریم یک که از زیر دریای بالتیک عبور می‌کند، قرار بود صرفا پس از سه روز توقف برای تعمیر و نگهداری، فعالیت خود را از سر بگیرد.

شرکت گازپروم که تحت کنترل دولت است و انحصار صادرات گاز روسیه را از طریق خط لوله در اختیار دارد، روز جمعه اعلام کرد تا زمانی که نشت نفت را در یک توربین حیاتی برطرف نکند، نمی‌تواند با خیال راحت تحویل گاز را از سر بگیرد. این شرکت هنوز یک تاریخ جایگزین را برای زمان بازگشایی، ارائه نکرده‌ است.

مسکو تحریم‌های غرب را که پس از حمله به اوکراین، شاملش شده، باعث اختلال در «روند معمولی عملیات تعمیر و نگهداری نورداستریم‌ یک قلمداد می‌کند.

بروکسل، پایتخت اتحادیه اروپا این دلایل را بهانه می‌خواند و عنوان کرده که روسیه از گاز به‌ عنوان یک سلاح اقتصادی برای مقابله به‌ مثل استفاده می‌کند.

مایکل راث، رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان آلمان در توییتی می‌نویسد: «این بخشی از جنگ روانی روسیه علیه ما است.»

اورسولا فون‌‌‌در‌لاین، رئیس کمیسیون اروپا، پیش‌تر گفته بود که اتحادیه اروپا باید یک سقف قیمت را برای گازی که از خط لوله روسیه می‌رسد، مقرر کند تا آن‌چه را که به‌ گفته او «تلاش‌های ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای دست‌کاری در بازار» است، خنثی کند.

روسیه اتهام‌های برشمرده مبنی بر استفاده از گاز به‌ عنوان یک سلاح اقتصادی یا دست‌کاری در بازار گاز را رد کرده‌ است.

قیمت عمده‌فروشی گاز از ماه اوت ۲۰۲۱ تاکنون ۴۰۰ درصد افزایش یافته و به صنعت و خانواده‌های اروپایی آسیب رسانده‌ است.

قیمت گاز در ابتدا به‌ دلیل بهبود تقاضا پس از همه‌گیری کووید-۱۹ و سپس به‌سبب بحران اوکراین، افزایش یافت.

دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری سابق روسیه گفت: «اگر بروکسل چنین سقفی را اعمال کند، مسکو عرضه گاز به اروپا را قطع خواهد کرد.»

او در پاسخ به فون‌‌درلاین، در اپلیکیشن تلگرام نوشت: وجود گاز روسیه در اروپا «به‌‌سادگی» ممکن نخواهد بود.

کاهش تحویل از طریق نورداستریم، در کنار کاهش جریان گاز از طریق اوکراین که یکی دیگر از مسیرهای اصلی محسوب می‌شود، کشورهای اروپایی را ناگزیر کرده که برای پر کردن مخازن ذخیره‌سازی برای زمستان، تلاش کنند.

بسیاری از این کشورها بر آن شده‌اند تا طرح‌هایی اضطراری را آغاز کنند که می‌تواند منجر به جیره‌بندی انرژی و افزایش نگرانی‌ها در مورد رکود شود.

XS
SM
MD
LG