لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۴

رویتز: روسیه صادرات گاز از نورداستریم-۱ را طبق برنامه از سر می‌گیرد


آرشیو
آرشیو

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که جریان گاز روسیه از طریق خط لوله نورد استریم-۱ قرار است روز پنجشنبه پس از اتمام تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده، دوباره آغاز شود.

رویترز در گزارشی اختصاصی این خبر را به نقل از دو منبع آگاه گزارش کرد.

جریان گاز از نورد استریم-۱ که بیش از یک سوم صادرات گاز طبیعی روسیه به اتحادیه اروپا را در بر می‌گیرد، در ۲۰ تیر (۱۱ ژوئیه) به مدت ده روز برای تعمیر و نگهداری سالانه متوقف شد.

این منابع که به دلیل حساسیت موضوع نخواستند نامشان فاش شود، به رویترز گفتند که انتظار می‌رود جریان گاز از این خط لوله به موقع اما با ظرفیت کمتر از ۱۶۰ میلیون متر مکعب در روز از سر گرفته شود.

شرکت بزرگ گازپروم که تحت کنترل کرملین است ماه گذشته صادرات گاز روسیه از این مسیر را به ۴۰ درصد ظرفیت انتقال گاز از خط لوله کاهش داد و دلیل این کاهش را تاخیر در بازگشت یک توربین زیمنس در کانادا اعلام کرد که برای تعمیرات به آنجا فرستاده شده بود.

یکی از منابع به رویترز گفته است که انتظار می‌رود حجم صادرات گاز از طریق نورد استریم-۱ از روز پنجشنبه به سطوح قبل از ۱۱ ژوئیه بازگردد. یکی از منابع روز سه شنبه به رویترز گفت بعید است که توربین تا ۲۱ ژوئیه دوباره نصب شود.

نورد استریم-۱ که از بستر دریای بالتیک می‌گذرد و به آلمان می‌رسد، از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه مورد توجه قرار گرفته است.

غرب، روسیه را که بزرگترین صادرکننده گاز و دومین تامین کننده بزرگ نفت خام جهان است، متهم می‌کند که از انرژی به عنوان ابزاری برای فشار استفاده کرده است.

روسیه این اتهامات را رد می‌کند و می‌گوید که همواره یک تامین کننده قابل اعتماد انرژی بوده است.

یک سخنگوی کمیسیون اروپا نیز گفته است کمیسیون اروپا در حال برنامه ریزی برای همه سناریوهای مرتبط به جریان گاز به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم -۱، از جمله احتمال عدم ازسرگیری انتقال گاز در روز پنجشنبه، می‌باشد.

یک سخنگوی وزارت انرژی آلمان گفته‌است که نبود توربین زمینی، که پیشتر روسیه به آن استناد کرده بود، نمی تواند دلیل واقعی کاهش جریان گاز از روسیه، قبل از تعمیرات باشد.

XS
SM
MD
LG