لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

رها کردن دی‌اکسید کربن در جو زمین؛ پوتین آتش به گاز روسیه زد


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه

روسیه همزمان با کاهش شدید صادرات گاز طبیعی خود به اتحادیه اروپا اقدام به سوزاندن مقادیر عظیمی از گاز در مرز فنلاند کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از تحلیلگران یک سازمان نروژی، این اقدام پوتین را فاجعه‌ای زیست‌محیطی خوانده که در نتیجه آن روزانه ٩ هزار تن دی‌اکسید کربن وارد جو زمین می‌شود. بنا به تخمین کارشناسان این سازمان، روسیه با این اقدام روزانه به اندازه پنج صدم درصد از گاز طبیعی مورد نیاز اتحادیه اروپا را در آتش می‌سوزاند.

شعله‌های این آتش در تصاویر ماهواره‌ای از محل ایستگاه کمپرسور خط لوله گاز نورد استریم ١ در زیر دریای بالتیک به آلمان مشاهده می‌شود.

روسیه میزان گاز صادراتی از طریق خط لوله نورد استریم ١ را به تنها ٢٠ درصد ظرفیت آن کاهش داده و اعلام کرده به دلیل مشکلات تعمیر و نگهداری توربین‌ها، هفته آینده این خط لوله را به مدت سه روز تعطیل خواهد کرد. اتحادیه اروپا مسکو را به استفاده از گاز به عنوان سلاحی برای مقابله با تحریم‌های غرب متهم می‌کند.

شعله‌ور کردن رویه‌ای معمول در تولید نفت و گاز است اما سطح فعلی به شیوه‌ای غیرمعمول بالا و زمان‌بندی آن به دلیل کاهش عرضه گاز از سوی روسیه مورد توجه قرار گرفته است.

گازپروم، غول انرژی روسیه، به درخواست رویترز برای اظهارنظر در این باره پاسخی نداده است.

یک استاد دانشگاه در فنلاند به رویترز گفته گازپروم احتمالا طی دو ماه گذشته هر ساعت به ارزش هزار یورو گاز سوزانده و به جو زمین آسیب وارد کرده است.

گازپروم از اول سال جاری میلادی تا اواسط ماه اوت، تولید گاز طبیعی خود را به میزان ١٣ درصد کاهش داده و صادرات گاز تولیدی‌اش به کشورهای خارج از جمهوری‌های سابق اتحاد شوروی به میزان ۳۶ کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG