لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۷

گازپروم روسیه خط لوله گاز به اروپا را به‌ مدت سه روز تعطیل می‌کند


شرکت دولتی گازپروم روسیه، روز جمعه اعلام کرد که خط لوله اصلی انتقال گاز طبیعی روسیه به اروپا، در پایان ماه جاری به‌مدت سه روز تعطیل خواهد شد تا مورد «تعمیرات مرسوم» قرار گیرد.

در اطلاعیه‌ای که به‌صورت آنلاین منتشر شد، گفته‌ شده که یگانه توربین عملیاتی در ایستگاه کلیدی کمپرسور در امتداد خط لوله نورداستریم ۱ که غرب روسیه و آلمان را به هم متصل می‌کند، به‌هدف تعمیر و نگهداری از ۳۱ اوت تا ۲ سپتامبر تعطیل می‌شود.

این شرکت با اشاره به شریک آلمانی خود، زیمنس انرژی، گفت: «مجموعه‌ای از عملیات تعمیر و نگهداری مرسوم، مطابق با قرارداد تعمیر و نگهداری جاری، به‌ طور مشترک با متخصصان زیمنس انجام خواهد شد.»

گازپروم گفت که پس از اتمام کار، جریان گاز از طریق نورداستریم یک در سطح قبلی خود یعنی ۳۳ میلیون متر مکعب که البته فقط بیست درصد از ظرفیت این خط لوله است، از سر گرفته خواهد شد.

روسیه در ماه‌های اخیر جریان گاز طبیعی را به ده‌ها کشور اتحادیه اروپا، یا کاهش داده و یا قطع کرده‌ است. در این دوره، قیمت گاز طبیعی افزایش یافته، تورم تشدید شده و خطر سقوط اقتصاد اروپا به وضعیت رکود، افزایش پیدا کرده‌ است.

در مقابل، اتحادیه اروپا مسکو را متهم می‌کند که از گاز، به‌عنوان ابزاری در چارچوب راهبرد خود، پس از تهاجم نظامی به اوکراین استفاده می‌کند.

به‌تازگی رکورد جدید برای قیمت گاز در اروپا، در حالی به‌ ثبت رسید که نگرانی‌ها از احتمال کمبود ذخیره گاز برای استفاده در زمستان پیش‌ رو، افزایش یافته‌ است.

XS
SM
MD
LG