لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۷

درخواست اتحادیه اروپا از کشورهای عضو: مصرف گاز را کاهش دهید


اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا - آرشیو
اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا - آرشیو

پس از هشدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، مبنی بر کاهش بیشتر صادرات گاز روسیه از طریق بزرگترین خط لوله به اروپا، اتحادیه اروپا روز چهارشنبه از کشورهای عضو خواست که تا ماه مارس آینده مصرف گاز خود را ۱۵درصد کاهش دهند.

تحویل گاز از طریق خط لوله «نورداستریم ۱» که بیش از یک‌ سوم صادرات گاز روسیه به اروپا را تشکیل می‌دهد، پس از یک وقفه ۱۰ روزه برای بررسی و تعمیرات سالانه، قرار است روز پنجشنبه از سر گرفته شود.

اما عرضه گاز از طریق این خط لوله، که حتی قبل از تعمیرات هم به دلیل بحث بر سر قطعات تحریم‌شده کاهش یافته بود، اکنون ممکن است از آن هم کمتر شود. این در حالی است که انتقال گاز از طریق مسیرهای دیگر مانند اوکراین نیز از زمان تهاجم روسیه به آن کشور در ماه فوریه کاهش یافته است.

این اختلالات تلاش‌های اروپا را برای پر کردن ذخایر گاز پیش از فرارسیدن فصل سرما با مشکل مواجه کرده است و چنان‌چه مسکو بخواهد به تلافی تحریم‌های غرب در رابطه با حمله به اوکراین صادرات گاز خود را محدود کند، خطر سهمیه‌بندی گاز و احتمال ضربه‌ای دیگر به اقتصاد شکننده این قاره وجود دارد.

کمیسیون اروپا از تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است که مصرف گاز خود را طی ماه‌های اوت ۲۰۲۲ تا مارس ۲۰۲۳، در مقایسه با فصل‌های مشابه بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱، به میزان ۱۵ درصد کاهش دهند.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، در این باره گفت: «روسیه از ما باج‌گیری می‌کند. روسیه از انرژی به عنوان سلاح استفاده می‌کند. بنابر این، در هر صورت - چه کاهش جزيی یا عمده گاز روسیه در راه باشد و چه قطع کامل آن‌ - اروپا باید آماده باشد.»

پیشنهاد کمیسیون اروپا این اتحادیه را قادر می‌کند که در شرایط اضطراری و در مواجهه با خطر جدی کمبود شدید گاز، این خواسته را به یک دستورالعمل الزام‌آور تبدیل کند.

XS
SM
MD
LG