لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۴

موافقت اعضای اتحادیه اروپا با سهمیه‌بندی گاز در زمستان


آرشیو
آرشیو

دولت‌های عضو اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه موافقت کردند که استفاده از گاز طبیعی را در زمستان امسال سهمیه‌بندی کنند تا عوارض ناشی از کاهش احتمالی عرضه گاز از سوی روسیه را به حداقل برسانند.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزیران انرژی اتحادیه اروپا پیش‌نویس قانونی را تصویب کردند که بر اساس آن تقاضا برای گاز از ماه اوت تا ماه مارس ۱۵ درصد کاهش خواهد یافت. این قانون شامل اقدامات داوطلبانه در سطح کشورها برای کاهش مصرف گاز است و در صورتی که صرفه‌جویی کافی صورت نگیرد، تدابیر اجباری در بلوک ۲۷ عضوی اتحادیه اروپا به مرحله اجرا در می‌آید.

اورسلا فون‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، با استقبال از اقدام روز سه‌شنبه اعضای این اتحادیه در بیانیه‌ای گفت: «اتحادیه اروپا گام قاطعی برای مقابله با تهدید (ولادیمیر) پوتین، در قطع کامل عرضه گاز، برداشته است.»

روز دوشنبه، شرکت گازپروم، غول انرژی روسیه، گفت که عرضه گاز به اتحادیه اروپا از طریق خط لوله نورد استریم-۱ را به ۲۰ درصد ظرفیت آن، محدود می‌کند.

این بیانیه باعث افزایش نگرانی‌ها در مورد این شد که پوتین از کاهش عرضه گاز طبیعی برای به چالش کشیدن مخالفت اتحادیه اروپا با تهاجم این کشور به اوکراین، استفاده خواهد کرد.

از زمانی که روسیه در فوریه به اوکراین حمله کرد و غرب با تحریم‌های اقتصادی به آن واکنش نشان داد، عرضه گاز روسیه به ۱۲ کشور اتحادیه اروپا متوقف یا کاهش یافته است.

اتحادیه اروپا به رغم موافقت با تحریم نفت و زغال سنگ روسیه تا اواخر سال جاری، از تحریم گاز طبیعی روسیه خودداری کرده است. آلمان، ایتالیا، و برخی دیگر از کشورهای عضو این اتحادیه به شدت به واردات گاز طبیعی از روسیه وابسته هستند.

XS
SM
MD
LG