لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

هشدار در مورد بیماری مرموز آلکسی ناوالنی؛ احتمال «مسموم شدن تدریجی» در زندان


الکسی ناوالنی، حقوقدان، سیاستمدار و منتقد سیاسی-اقتصادی ولادیمیر پوتین در سلول انفرادی زندان فدرال روسیه (ارشیو)
الکسی ناوالنی، حقوقدان، سیاستمدار و منتقد سیاسی-اقتصادی ولادیمیر پوتین در سلول انفرادی زندان فدرال روسیه (ارشیو)

سخنگوی الکسی ناوالنی، پرآوازه‌ترین سیاستمدار اپوزیسیون روسیه، در زندان با یک بیماری مرموز دست و پنجه نرم می‌کند که می‌تواند ناشی از یک نوع سم که آهسته و به تدریج اثر می‌کند، باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کرا یارمیش، سخنگوی آقای ناوالنی، در یک کلیپ ویدئویی در توییتر که با موسیقی پس زمینه غمناک همراه است، با اشاره به این که او او در کمتر از دو هفته هشت کیلوگرم وزن کم کرده است، افزود: «حدود نیمه شب روز جمعه یک آمبولانس برای آلکسی ناوالنی، به زندانی که در آن جا نگهداری می‌شود، فراخوانده شد.»

او اضافه کرد: «ناراحتی گوارشی آقای ناوالنی که علت آن معلوم نیست، روز جمعه شدت یافته بود.»

کرا یارمیش همچنین اشاره کرد که پزشکان زندان در گذشته، آلکسی ناوالنی را با تزریق دارویی که از معرفی نام آن خودداری کرده بودند، درمان کردند.

خانم یارمیش نوشت: «نمی‌توانیم نفی کنیم که در همین لحظه الکسی ناوالنی دارد به تدریج مسموم می‌شود و آهسته کشته می‌شود تا توجه کمتری را به خود جلب کند.»

او افزود: «آلکسی ناوالنی با درد شدید و بدون کمک پزشکی در سلول تنبیهی نگهداری می‌شود.»

کرملین در پاسخ به سوال‌های رویترز در مورد احتمال مسمومیت آهسته و تدریجی آقای ناوالنی گفت که وضعیت سلامتی او را پیگیری نمی‌کند و این مسئله امری است که به سرویس زندان فدرال مربوط می‌شود.

زندان فدرال روسیه که در گذشته اتهامات مربوط به بدرفتاری کارکنانش با آقای ناوالنی را رد و ادعا کرده است که همیشه او را در صورت نیاز تحت درمان قرار داده است، به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداد.

آلکسی ناوالنی که به اتهام‌های مربوط به کلاه‌برداری و تحقیر دادگاه - که به گفته او ساختگی بوده و برای ساکت کردن او صادر شده است - در زندان به سر می‌برد، روز سه‌شنبه در توییتر نوشت که به سلول انفرادی بازگردانده شده و مجبور شده است که «شرایط فوق العاده جهنمی» را تحمل کند.

خانم یارمیش گفت که او در ماه ژانویه سال جاری نیز پس از درمان با آنتی بیوتیک دچار درد معده مشابهی شده و در آن زمان هم وزن زیادی از دست داده بود.

دولت آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد که از بدتر شدن وضعیت سلامتی ناوالنی بسیار نگران است.

رویترز به طور مستقل نتوانست وضعیت سلامتی ناوالنی را تأیید کند.

«ماندلای روسیه»

آلکسی ناوالنی، حقوقدان و وکیل سابق، بیش از یک دهه پیش با انتقاد از دولت‌مردان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، وارد کردن اتهامات فساد به دولت روسیه به شهرت رسید.

حامیان آقای ناوالنی او را نسخه روسی نلسون ماندلا در آفریقای جنوبی می‌دانند و می‌گویند که او روزی برای رهبری کشور از زندان آزاد خواهد شد.

در مقابل، مقامات روسیه او و حامیانش را افراط‌گرایانی می‌دانند که با سازمان سیای آمریکا در تلاش برای بی‌ثبات کردن روسیه همکاری می‌کنند. آنها جنبش او را غیرقانونی اعلام کرده و از نتیجه، بسیاری از طرفدارانش ناچار به فرار از روسیه شده‌اند.

XS
SM
MD
LG