لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۶

مقایسه روسیه با «داعش» پس از انتشار ویدئوی سر بریدن یک اسیر اوکراینی


ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین (آرشیو)
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین (آرشیو)

اوکراین روز چهارشنبه پس از انتشار ویدئویی در مورد سر بریدن یک اسیر اوکراینی به دست سربازان روسی در فضای مجازی، روسیه را با گروه داعش مقایسه کرد.

در این ویدئو به نظر می‌رسد سربازان روسی در حال بریدن سر یک اسیر اوکراینی با چاقو از خود فیلم می‌گیرند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اوکراین از دادگاه کیفری بین‌المللی خواست که درباره این جنایت تحقیق کند.

رویترز با تاکید بر این که قادر به تایید فوری صحت یا منشأ این ویدئو در رسانه‌های اجتماعی نیست، نوشت که این ویدئو، مردی با یونیفورم در حال بریدن سر مرد دیگری است که بازوبند زرد رنگ سربازان اوکراینی را به بازو دارد.

کرملین این ویدئو را «وحشتناک» توصیف کرد، اما گفت که صحت آن باید بررسی شود. مسکو درگذشته جنایاتی که توسط نیروهایش در طول درگیری انجام شده را رد کرده است.

وولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین، در پیامی ویدئویی گفت: «چیزی وجود دارد که هیچ‌کس در جهان نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد؛ این که این جانورها چقدر به راحتی می‌کشند.»

او افزود: «آنها در برابر همه چیز مسئولیت قانونی خواهند داشت. باید بر این تروریسم پیروز شد.»

دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، هم در توییتی نوشت: «ویدئوی وحشتناکی از جدا کردن سر یک اسیر جنگی اوکراینی توسط نیروهای روسیه در فضای مجازی منتشر شده است.»

او با اشاره به شورای امنیت سازمان ملل که روسیه ریاست دوره‌ای‌اش را در ماه جاری میلادی بر عهده گرفته است، افزود: «نامعقولانه است که روسیه، که بدتر از داعش است، ریاست شورای امنیت را بر عهده دارد.»

وزیر خارجه اوکراین همچنین نوشت: «تروریست‌های روس باید از اوکراین و از سازمان ملل متحد اخراج شوند و به خاطر جنایات خود پاسخگو باشند.»

شبه‌نظامیان داعش در عراق و سوریه زمانی که بخش‌هایی از آن کشورها را از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ تحت کنترل داشتند، به دلیل انتشار ویدئوهایی از سر بریدن اسیران خود بدنام بودند.

در این حال، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، به خبرنگاران گفت که باید صحت این فیلم را بررسی کرد تا مشخص شود که «آیا این واقعه حقیقت دارد یا نه؟ آیا چنین اتفاقی افتاده است یا نه، و اگر حقیقت دارد کجا و توسط چه کسی انجام شده است؟»

در ژنو، هیئت نظارت بر حقوق بشر سازمان ملل متحد در اوکراین گفت که از دیدن ویدئوهای «فوق‌العاده وحشتناک» منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی شوکه شده است.

به گفته این گروه، علاوه بر صحنه سربریدن، ویدئوی دیگری اجسادی با اندام‌های قطع شده که ظاهراً اسیران جنگی اوکراینی هستند را نشان می‌دهد.

هیئت نظارت بر حقوق بشر سازمان ملل متحد در اوکراین گفت: «متأسفانه، این فقط یک حادثه نیست. آخرین حوادث نیز باید به درستی بررسی شوند و عاملان آن باید مسئول و پاسخگو باشند.»

XS
SM
MD
LG