لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۷

دومین سالگرد سوءقصد به جان الکسی ناوالنی؛ آمریکا و اتحادیه اروپا سرکوب منتقدان در روسیه را محکوم کردند


تصویری از آلکسی ناوالنی بر روی یک صفحه نمایشگر بزرگ در جریان جلسه جلسه دادگاه در مسکو. ۲۴ مه ٢٠٢٢
تصویری از آلکسی ناوالنی بر روی یک صفحه نمایشگر بزرگ در جریان جلسه جلسه دادگاه در مسکو. ۲۴ مه ٢٠٢٢

وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به دومین سالگرد سوءقصد دولت روسیه به جان الکسی ناوالنی، منتقد نامدار کرملین، خواهان آزادی فوری او شد.

طبق این بیانیه، پس از آنکه آقای ناوالنی از سوءقصد آشکار جان به در برد و بیرون روسیه مداوا شد، شجاعانه به کشورش بازگشت اما به دلایل اتهاماتی سیاسی، راهی زندان شده است.

وزارت امورخارجه ایالات متحده در این بیانیه بار دیگر استفاده از تسلیحات شیمیایی از سوی دولت روسیه برای مسموم کردن مخالفان سیاسی را محکوم کرده و از کرملین خواسته برنامه تسلیحات شیمیایی‌اش را به طور کامل نابود کند.

وزارت امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره سرکوب فزاینده مخالفان و رسانه‌های مستقل در روسیه از زمان آغاز تهاجم به اوکراین، از دولت روسیه خواسته الکسی ناوالنی، ولادیمیر کارا-مورزا و دیگر زندانیان سیاسی و شهروندان شجاع روسیه‌ای مخالف جنگ اوکراین را فوری آزاد کند.

در آن سوی اقیانوس اطلس نیز جوزپ بورل، مسئول سیاسی خارجی اتحادیه اروپا، اذیت و آزار الکسی ناوالنی و سرکوب فزاینده و نظام‌مند منتقدان و اعضای جامعه مدنی از سوی کرملین را محکوم کرد.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، نیز از تلاش الکسی ناوالنی تمجید و سرکوب آزادی بیان توسط روسیه را محکوم کرد.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان (آرشیو)
اولاف شولتس، صدراعظم آلمان (آرشیو)

الکسی ناوالنی، شهروند ۴۶ ساله روس در اوت ۲۰۲۰ در جریان سفری هوایی از سیبری به مسکو مسموم شد و به کما رفت. آنگلا مرکل صدراعظم وقت آلمان شرایط درمان او در این کشور را فراهم کرد و او به آلمان منتقل شد. درمان چند ماهه او در بیمارستان شاریته برلین نشان داد که علت مسمومیت او سم اعصاب نوویچوک است که تنها در اختیار دولت مسکو قرار دارد. او پس از درمان در هنگام بازگشت بلافاصله در روسیه دستگیر و به زندان منتقل شد.

الکسی ناوالنی پشت میله‌های زندان (آرشیو)
الکسی ناوالنی پشت میله‌های زندان (آرشیو)

حال با گذشت دو سال از این اتفاق، اولاف شولتس صدراعظم آلمان روز شنبه در پیامی ناوالنی را مردی شجاع نامید که برای دموکراسی، آزادی و حاکمیت قانون به روسیه بازگشته‌است.

اولاف شولتس گفت: «دوسال پیش در چنین روزی الکسی ناوالنی مسموم شد. او به سختی از تلاش برای ترور جان سالم به در برد و به روسیه بازگشت تا به مبارزه برای دموکراسی و آزادی در آنجا ادامه دهد. او با وجود زندان شجاعانه به مبارزه ادامه می‌دهد. جنگی که روسیه علیه اوکراین آغاز کرد، جنگی است که پیامد‌هایی به همراه دارد. آزادی و دموکراسی قبلاً به خطر افتاده بود. اما اکنون، آزادی بیان به مراتب بیشتر در خطر است و بسیاری از بیان نظر خود می‌ترسند»

شولتس با عنوان این مطلب که یادآوری مسمومیت ناوالنی بسیار مهم است گفت که او «مردی شجاع و بدون تغییر» است و چشم انداز‌های خوبی را برای بسیاری از شهروندان روسیه ارائه می‌دهد.

این درحالی است که چندی پیش نیز پارلمان اروپا جایزه «ساخاروف» را به دلیل فعالیت‌های این منتقد ۴۶ ساله روسی در زمینه افشای فساد حکومتی و مبارزه با سرکوب آزادی در روسیه، به او اهدا کرد.

XS
SM
MD
LG