لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

حکم بازداشت سیاستمدار اپوزیسیون روس دو ماه دیگر تمدید شد


ایلیا یاشین در دادگاه مسکو - ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۲ (۲۲ تیر ۱۴۰۱)
ایلیا یاشین در دادگاه مسکو - ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۲ (۲۲ تیر ۱۴۰۱)

یک دادگاه در مسکو دستور داده است تا «ایلیا یاشین»، فعال و سیاستمدار مخالف دولت، دو ماه دیگر در زندان باقی بماند تا پرونده او مورد بررسی قرار گیرد.

این فعال مخالف دولت متهم به انتشار «اطلاعات جعلی» در مورد ارتش روسیه است و اثبات این اتهام می‌تواند تا ۱۵ سال حکم زندان برای او به دنبال داشته باشد.

به گزارش رویترز، پس از آن که قاضی با درخواست دادستان ایالتی مبنی بر ادامه حبس یاشین تا ۱۲ سپتامبر در زندان موافقت کرد، او در دادگاه فریاد زد: «از این ظالمان نترسید. روسیه آزاد خواهد شد!»

روسیه پس از اعزام ارتش خود به اوکراین در ۲۴ فوریه، قانون جدیدی را تصویب کرده که به واسطه آن هر گونه بیانیه‌ عمومی‌ که نیروهای مسلح روسیه را «بی‌اعتبار» نشان دهد و یا با استناد از اطلاعات منابع غیر رسمی روسیه نوشته شده باشد را ممنوع می‌کند.

این اقدام روسیه از سوی کشورهای غربی به عنوان سرکوب بیشتر آزادی بیان در روسیه، مورد انتقاد قرار گرفته است.

ایلیا یاشین در دادگاه - ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۲
ایلیا یاشین در دادگاه - ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۲

یکی از اعضای شورای شهر مسکو، از اولین افرادی بود که به خاطر شکستن قانون جدید، هفته گذشته، به هفت سال زندان محکوم شد.

ایلیا یاشین یکی از متحدان آلکسی ناوالنی، حقوقدان و سیاستمدار منتقد سیاسی-اقتصادی کرملین و یکی از اعضای شورای منطقه کراسنوسلسکی مسکو به شمار می‌رود.

آلکسی ناوالنی - آرشیو
آلکسی ناوالنی - آرشیو

ناوالنی که می‌تواند از طریق وکلا و متحدانش در توئیتر پست بگذارد، در توئیتی نوشت: «من خواستار آزادی فوری ایلیا یاشین هستم» و گفت که او یعنی یاشین، صرفا به بیان حقیقت آنچه که در اوکراین می گذرد مبادرت کرده است.

وکیل یاشین می گوید که اتهامات یاشین مربوط به ویدئویی است که او در کانال یوتیوب خود منتشر کرده و در آن درباره جنگ و جنایات روسیه در شهر بوچا در نزدیکی کی‌یف صحبت کرده است.

روسیه انجام هر نوع جنایت در بوچا و سایر مناطقی را که تحت تصرف نیروهای نظامی روسیه در آمده است را رد کرده است.

یاشین در اواخر ماه ژوئن به دلیل نافرمانی از یک افسر پلیس، که به گفته خودش به فعالیت او مربوط بوده است، به مدت ۱۵ روز زندانی شد.

او قرار بود روز چهارشنبه ۱۳ ژوئیه (۲۲ تیر) آزاد شود، ولی پیش از آن اتهامات جدیدی به او وارد شد.

XS
SM
MD
LG