لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

رئیس فدراسیون صادرکنندگان انرژی ایران: تخفیف نفتی به چین موضوع تازه‌ای نیست


A tanker carries Iran's oil to export , نفتکش صادرات نفت ایران
A tanker carries Iran's oil to export , نفتکش صادرات نفت ایران

حمیدرضا صالحی، رئیس فدراسیون صادرکنندگان انرژی ایران، در واکنش به گزارش اخیر بلومبرگ، اعلام کرد که تخفیف‌های نفتی ایران به چین «موضوع تازه‌ای نیست» و ابزاری برای در دست‌گرفتن بازار است.

وی این تخفیف‌های نفتی را «ضروری» دانست که «در نتیجه تحریم‌های بین‌المللی، عدم پیوستن به اِف.اِی.تی.اِف و محدودیت‌ها برای جابه‌جایی پول» به ایران وارد شده است.

حمیدرضا صالحی روز چهارشنبه ۲۳ فروردین به پایگاه خبری انتخاب گفت: «این عدد‌های تخفیفی که بلومبرگ اعلام کرده است، باز هم به قیمت روسیه نمی‌رسد، چیزی که اروپا با روسیه بسته بود کمتر از ۱۲ دلار پایین‌تر از برنت بود، با این وجود ایران باید تخفیف بیشتری دهد.»

رئیس فدراسیون صادرکنندگان انرژی ایران با بیان اینکه در حال حاضر چین بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران است، در ادامه افزود: «ما خود به خود در بازار چین به دلیل بازار انحصاری ناچار به تخفیف هستیم و رقابت برای بالا بردن قیمت وجود ندارد. چنین فضایی ما را به سمت تخفیف‌دادن می‌برد.»

خبرگزاری بلومبرگ روز ۱۷ فروردین در گزارشی خبر داد که ایران برای صادرات نفت خود به پالایشگاه‌های چینی، از روسیه نیز تخفیف بیشتری می‌دهد.

بر اساس گزارش بلومبرگ که با استناد به داده‌های شرکت‌های کشتی‌رانی تهیه شده، ایران در ماه آینده میلادی قرار است هر بشکه نفت را ۱۲ دلار کمتر از نفت شاخص برنت به چین تحویل دهد.

این در حالی است که روسیه برای نفت شاخص اورال خود که بسیار شبیه به نوع نفت تولیدی ایران است، حداکثر تا ۱۰ دلار تخفیف می‌دهد.

در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین و کاهش میل اروپا به واردات انرژی از روسیه، توجه مسکو به بازارهای آسیایی افزایش یافته و تخفیف نفتی تهران به پکن برای رقابت با روسیه در صادرات نفت به چین است.

در گزارش بلومبرگ آمده است که واردات نفت خام و میعانات گازی چین از ایران در ماه مارس (ماه گذشته میلادی) با افزایشی ۲۰ درصدی به ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسید و در ماه‌های آینده نیز در مسیر افزایش است.

به گزارش بلومبرگ، داده‌های شرکت اطلاعات کالا، کپلر، نشان می‌دهد که ایران در ماه فوریه رکورد روزانه صادرات نفت به چین در شش سال اخیر را زد و روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت تحویل پالایشگاه‌های چینی داد.

حمیدرضا صالحی، رئیس فدراسیون صادرکنندگان انرژی ایران، در ادامه مصاحبه خود با پایگاه خبری انتخاب ابراز امیدواری کرد که در پی بهبود روابط خارجی تهران با کشورهای عربی، ایران بتواند از فرصت‌ها و ظرفیت‌های این کشورها در حوزه نفت و گاز استفاده کند.

به دلیل تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران٬ طی سال‌های اخیر تهران برای فروش نفت خود با موانعی مواجه شده و در این میان سپاه پاسداران نقش مهمی در دورزدن تحریم‌ها و فروش نفت و محصولات پتروشیمی ایران ایفا کرده است.

XS
SM
MD
LG