لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

ایالات متحده چهار نهاد مستقر در ترکیه را به‌ دلیل نقض تحریم‌های روسیه تحریم کرد


پرچم آمریکا و ترکیه (ارشیو)
پرچم آمریکا و ترکیه (ارشیو)

ایالات متحده روز چهارشنبه تحریم‌هایی را علیه دستکم چهار نهاد مستقر در ترکیه که به گفته آنها کنترل صادرات ایالات متحده را نقض کرده‌ و به تلاش‌های جنگی روسیه کمک کرده‌اند، اعمال کرد.

این تحریم‌ها بزرگترین اقدام اجرایی ایالات متحده در ترکیه از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در سال گذشته است.

به گزارش رویترز، نهادهای تعیین‌شده - که شامل یک شرکت الکترونیکی و یک تاجر فناوری است که گفته می‌شود به انتقال کالاهای «دومنظوره» کمک کرده‌اند - بخشی از بسته تحریم‌های جهانی بیش از ۱۲۰ نهاد اعلام شده توسط خزانه‌داری آمریکا محسوب می‌شود.

کالاهای «دومنظوره» به اجناس، نرم‌افزارها و فناوری‌هایی گفته می‌شود که هم کاربرد نظامی و هم کاربرد غیرنظامی دارند.

واشنگتن و متحدانش تحریم‌های گسترده‌ای را علیه روسیه پس از تهاجم این کشور به اوکراین اعمال کرده‌اند، اما شبکه‌های عرضه از طریق ترکیه، کشور همسایه از سمت دریای سیاه، و دیگر مراکز تجاری، از جمله هنگ کنگ و امارات متحده عربی، هنوز باز باقی مانده‌اند.

یک مقام دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفت که تحریم‌ها نهادها و افرادی را در بخش‌های وابسته به کشتیرانی و تجاری ترکیه که «عمدتاً» متعلق به روسیه یا مرتبط با روسیه بودند، هدف قرار داده است.

وزارت امور خارجه ترکیه به پرسش‌های رویترز در مورد تحریم‌های آمریکا که یک ماه قبل از انتخابات سرنوشت‌ساز ترکیه به اجرا درآمده، پاسخ نداد.

ترکیه، عضو ناتو، در طول جنگ اوکراین به دنبال حفظ روابط خوب با مسکو و کی‌یف بوده است.

این کشور از نظر اصولی با تحریم‌های غرب مخالف است، اما گفته است که این تحریم‌ها در ترکیه دور زده نمی‌شوند و هیچ محصول عرضه شده نمی‌تواند توسط ارتش روسیه مورد استفاده قرار بگیرد.

ترکیه ماه گذشته حمل و نقل کالاهای تحت تحریم غرب را به روسیه متوقف کرد.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد که شرکت الکترونیکی «آزو اینترنشنال» را که به گفته این وزارتخانه تراشه‌های کامپیوتری در اصل خارجی را به روسیه ارسال کرده، در فهرست تحریم‌شدگان قرار داده است. صاحب این شرکت برای اظهار نظر در دسترس نبود.

در ماه دسامبر، رویترز گزارش داد که طبق سوابق گمرک روسیه، آزو دست‌کم ۲۰ میلیون دلار قطعات کامپیوتری، از جمله تراشه‌هایساخت آمریکا را به روسیه صادر کرده بود.

وزارت خزانه‌داری همچنین «دکسیا»، یک شرکت بازرگانی و توزیع محصولات صنعتی را که به گفته این وزرات‌خانه برای یک نهاد روسی تحریم‌شده به عنوان واسطه عمل می‌کرد، در فهرست تحریم‌شدگان قرار داده است.

یک شاخه از شرکت دکسیا و یک مدیر کل نیز تحریم شده‌اند.

XS
SM
MD
LG