لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

تحریم‌های جدید بریتانیا علیه «دلالان مالی» الیگارش‌های روس


علیشیر عثمانف، الیگارش روس، در کنار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه (آرشیو)
علیشیر عثمانف، الیگارش روس، در کنار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه (آرشیو)

بریتانیا چند شرکت و فرد متهم به دلالی برای رومن آبراموویچ و علیشیر عثمانف، الیگارش‌های روس، را تحریم کرد. این تازه‌ترین دور تحریم‌های بریتانیا علیه روسیه در رابطه با تهاجم آن کشور به اوکراین است.

وزارت امور خارجه بریتانیا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر، هدف از این اقدام را «تحریم کسانی که به این دو سوداگر کمک می‌کنند تا ضررهای ناشی از تحریم‌های مالی را که علیه آنها برقرار شده است جبران کنند» دانست.

به گزارش رویترز، بریتانیا سال گذشته دارایی‌های آبراموویچ و عثمانف، از جمله عمارت ۹۰ میلیون پوندی عثمانف در لندن، را مورد تحریم قرار داد.

آبراموویچ،‌ الیگارش روس (آرشیو)
آبراموویچ،‌ الیگارش روس (آرشیو)

در بیانیه جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، بر اعمال فشار بر «خواص [نزدیک به حکومت] روسیه» و کسانی که «به الیگارش‌ها در پنهان کردن پول‌‌شان» کمک می کنند، تاکید کرد و گفت: «ما دست آنها را از دارایی‌شان، که تصور می‌کردند پنهان مانده است، کوتاه خواهیم کرد.»

دولت بریتانیا می‌گوید تحریم شدگان شهروندان قبرسی هستند که به صورت دلالان حرفه‌ای در احداث سازه‌های فلات قاره و تشکیل تراست به سرمایه‌داران روس کمک کرده‌اند.

دولت بریتانیا ظرف سال گذشته برای مجازات مسکو و کاهش قدرت او در ادامه جنگ میلیاردها پوند دارایی را مسدود کرده و نزدیک به ۱۵۵۰ شهروند روسیه و ۱۸۰ مؤسسه را تحریم کرده است.

تازه‌‌ترین تحریم‌ها شبکه مالی عثمانف را هدف قرار داد. این شبکه مالی شرکت بزرگ «یو‌اس‌ام» را که در بریتانیا فعالیت داشته است،‌ نیز شامل می‌شد.

شرکت «یواس‌ام هلدینگ»، که عثمانف بنیان‌گذار آن است، در واکنش به این تحریم آن را «ناعادلانه و بی‌اساس» خواند.

این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تهیه شده است

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG