لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۲

آمریکا: حملات سایبری روسیه به اوکراین باید جدی گرفته شود


آرشیو
آرشیو

یک مقام ارشد آمریکا به رغم تاثیر اندک عملیات سایبری روسیه علیه اوکراین، هشدار داد که باید این حملات را جدی گرفت و نباید اقدامات سایبری مسکو را دست‌کم گرفت.

راب جویس، مدیر امنیت سایبری آژانس امنیت ملی آمریکا، روز سه شنبه ۱۱ آوریل در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن گفت:« حملات مستمری از سوی روسیه در جهت ایجاد اخلال بر علیه منافع مالی، دولتی‌، شخصی و تجاری اوکراین صورت می‌گیرد» و افزود: «این یک جنگ دائمی‌ است.»

آقای جویس اشاره کرد که «ما شاهد ورود هکرهای روسی به وب کَم‌های عمومی برای تماشای کاروان‌ها و قطارهای ارسال کمک هستیم» و هشدار داد که عملیات سایبری روسیه شرکت‌های آمریکایی را نیز هدف قرار داده و پایگاه‌های صنعتی دفاعی و شرکت‌های حمل و نقل به طور روزانه تحت فشار حملات سایبری روس‌ها قرار دارند.

او از گسترش روزافزون قابلیت‌های سایبری چین ابراز نگرانی کرد و شرکت‌های بخش خصوصی را تشویق کرد که خود را آماده حمله احتمالی چین به تایوان کنند.

راب جویس در ارزیابی خود از خطرات ناشی از عملیات سایبری روسیه تنها نیست. یک مقام ارشد دفاعی -به شرط ناشناس ماندن - در جریان یک جلسه توجیهی با گروه نویسندگان دفاعی در واشنگتن به خبرنگاران گفت که هیچ نوع عقب‌نشینی‌ای مشاهده نشده و این یک نبرد دائمی بین روسیه و اوکراین در جهت تضعیف شبکه‌های مختلف اوکراین، از وزارت دفاع تا زیرساخت‌های حیاتی، بوده است.

مقامات اوکراینی نیز نگرانی فزاینده‌ای را نسبت به حملات سایبری روسیه ابراز کرده و گفته‌اند که سرعت این حملات در حال افزایش است.

هفته گذشته، پل ناکاسونه، مدیر کل آژانس امنیت ملی آمریکا، نیز به قانون‌گذاران گفت که فعالیت‌های سایبری مسکو علیه اوکراین هم‌چنان تحت نظارت شدید قرار دارد و به هیچ عنوان پایان نیافته است.

در تهیه این مطلب از گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا استفاده شده است

XS
SM
MD
LG