لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۰

توافق روسیه و اتحادیه اروپا برای آغاز مذاکرات گازی


عکس آرشیوی از یک ایستگاه کمپرسور انتقال گاز
عکس آرشیوی از یک ایستگاه کمپرسور انتقال گاز

به گفته سخنگوی کميسيون اروپا، هدف این است که راه برای مذاکرات سه‌جانبه بین اتحادیه اروپا، روسیه و اوکراین هموار شود.

وزارت انرژی روسیه در بیانیه‌ای روز دوشنبه اعلام کرد که الکساندر نواک، وزیر انرژی آن کشور، در نظر دارد اواخر هفته آینده برای انجام مذاکرات مربوط به عرضه گاز به اروپا، با گونتر اوتينجر مسئول انرژی اتحادیه اروپا دیدار کند.

این مذاکرات، به دنبال هفته‌ها بحث و جدل در تلاش برای حل اختلاف بر سر قيمت‌گذاری گازی است که روسیه به اوکراین می‌فروشد. اين اختلاف باعث قطع جريان گاز به اوکراین توسط شرکت گاز روسیه، گازپروم، شده است.

بيانيه وزارت انرژی روسیه می‌گويد، در تماس تلفنی روز دوشنبه بین اوتينجر و نواک، دو طرف «با برگزاری نشستی دوجانبه در پایان هفته آینده موافقت کردند ... تا به مسائل کلیدی در روابط اتحادیه اروپا و روسیه در بخش انرژی رسیدگی کنند.»

کمیسیون اروپا (بازوی اجرايی اتحاديه اروپا) در بيانيه جداگانه‌ای گفت، نواک و اوتينجر برای ملاقات توافق دارند و در حال بررسی و تعیین تاریخ انجام اين ملاقات هستند.

به گفته سابين برگر سخنگوی کميسيون اروپا، «هدف این است که راه برای دور دیگری از مذاکرات سه‌جانبه بین اتحادیه اروپا، روسیه و اوکراین هموار شود.»

مجموعه‌ای از مذاکرات سه‌جانبه با میانجیگری کمیسیون اروپا در ماه مه و ژوئن میلادی انجام شده اما موفق به حل اختلاف قیمت بین مسکو و کیف نشد.

اوکراین برای تامین بیش از نیمی از نیاز گاز خود، به روسيه وابسته است. اين کشور همچنين مسیر ترانزیت تقریباً نیمی از گازی است که روسیه به اتحادیه اروپا صادر می‌کند. اتحاديه اروپا برای تامین حدود ۳۰ درصد از گاز مصرفی خود، روی شرکت گازپروم روسیه حساب می‌کند.

اختلافات مسکو و کیف بر سر قیمت گاز طبیعی، منجر به اخلال در عرضه گاز به مشتریان اروپایی شده، اما از ماه پيش که مسکو جريان عرضه گاز را قطع کرد، هیچ يک از کشورها مشکلی را گزارش نکردند، چرا که بنابر گزارش‌ها، به اندازه کافی گاز ذخیره شده در اختیار دارند.

اختلاف بر سر بهای گاز، به تنش وسيع‌تری با مسکو بر سر تصرف شبه جزيره کريمه توسط روسيه در اوايل سال جاری، و تصميم کیف مبنی بر درپيش گرفتن روابط نزديک‌تر با اتحاديه اروپا، به جای مسکو، دامن زده است.

مذاکرات تلفنی روز دوشنبه بین اوتينجر و نواک در مورد اختلافات گازی به دنبال پيروزی کیف در تعطیلات آخر هفته اتفاق افتاد، زمانی که نیروهای دولتی، شورشیان طرفدار روسیه در شرق اوکراین را شکست دادند.

دولت کیف پس از بازپس گرفتن اسلاويانسک، در آنچه که پترو پوروشنکو، رئيس جمهوری اوکراين آن را نقطه عطفی در کشمکش‌های سه ماهه با شورشیان طرفدار روسيه خواند، گفته است برای پس گرفتن مناطق بيشتری از دست شورشيان، به سرعت اقدام خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG