لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۰

اوکراین پیشنهاد کاهش قيمت گاز روسيه را رد کرد


تاسیسات ایستگاه کمپرسور گاز در نزدیکی اوژورود (غرب اوکراین)
تاسیسات ایستگاه کمپرسور گاز در نزدیکی اوژورود (غرب اوکراین)
کیف پیشنهاد روسیه مبنی بر ۲۰ درصد کاهش قيمت گاز را رد و پرداخت بدهی هايش برای گازی که قبلا از روسيه دريافت کرده بود را، تا زمانی که طرفين بر سر قیمت به توافق نرسيده اند، مردود اعلام کرد.

آرسنی ياتسنيوک نخست وزیر اوکراین، در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت گفت «تخفیف» ۱۰۰ دلار برای هر هزار متر مکعب جایگزین مناسبی برای قراردادی که از نظر اوکراين بايد از نو نوشته شود نيست.

ياتسنيوک گفت، «روسيه به ما پيشنهاد ۱۰۰ دلار به اصطلاح تخفيف داده است. من می خواهم رسما اعلام کنم که ما با اين گونه تله های روسیه آشنا هستيم. اين تخفیف توسط حکومت فدراسیون روسیه تعیین شده و می تواند با تصمیم حکومت فدراسیون روسیه نيز ملغی شود.»

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز در این ارتباط به اوکراین علیه خودداری از قبول پیشنهاد مسکو هشدار داد و گفت کیف با درخواست تخفیف های بیشتر، ممکن است مذاکرات را به بن بست بکشاند.

خبرگزاری های روسیه به نقل از پوتین می گویند اگر اوکراین معامله را نپذیرد، مذاکرات به «سطح کاملا متفاوتی تغییر پیدا خواهد کرد؛ امری که روسیه آن را نمی خواهد

قرارداد فعلی که دو کشور در سال ۲۰۰۹ امضا کردند اوکراین را موظف به خرید حجم معينی از گاز روسيه می کند، صرفنظر از اينکه به آن نياز داشته باشد يا نه. طبق اين قرارداد، اوکراين، با پرداخت ۴۸۵ دلار برای هر هزار متر مکعب، بالاترين قيمت را، در مقايسه با تمام مشتريان اروپايی گاز روسيه، می پردازد.

گاز به عنوان «سلاح سیاسی»
ياتسنيوک گفت، اوکراين تا تغييری در قرارداد شرکت دولتی «نفت و گاز» با «گازپروم»، شرکت صادرکننده روسی، حاصل نشود، دست نگه خواهد داشت و خواستار قيمتی معادل قيمت متعارف در بازار گاز شد.

نخست وزیر اوکراین گفت، «ما خواهان تغییراتی در قرارداد هستيم. اگر گاز یک سلاح سیاسی است، پس روشن است که اين سلاح سياسی در دست حکومت روسیه است؛ و اگر گاز یک کالا است، همانطور که در سراسر جهان هست، پس ما بايد بر اساس قرارداد معامله کنيم و نه بر اساس اينکه آيا روسيه از حکومت اوکراين خوشش می آيد يا نه.»

در حالی که دو طرف سعی در حل مناقشه بر سر قيمت گاز و بدهی چندين ميليارددلاری اوکراين دارند، روز چهارشنبه ۲۱ خرداد (۱۱ ژوئن) مقامات رسمی طرفين به مذاکرات در بروکسل ادامه دادند.

روسیه تهدید به قطع عرضه گاز به اوکراين کرده است، که می تواند بر عرضه گاز به سایر نقاط اروپا تاثیر بگذارد. اتحادیه اروپا حدود یک سوم گاز وارداتی خود را از روسیه می خرد و تقريبا نیمی از آن از طریق خط لوله ای ارسال می شود که از خاک اوکراین می گذرد.

مدیر عامل شرکت گازپروم، الکسی میلر، روز چهارشنبه به خبرگزاری های روسیه گفت که روسیه تا دوشنبه آینده به اوکراین وقت داده است، و پس از آن سياست پيش پرداخت کردن برای تحويل گاز جديأ را به مرحله اجرا خواهد گذاشت.
XS
SM
MD
LG