لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۸

روسیه و اوکراین، شرکای تجاری سابق، رو در روی یکدیگر


تاسیسات ایستگاه کمپرسور گاز در نزدیکی اوژورود (غرب اوکراین)
تاسیسات ایستگاه کمپرسور گاز در نزدیکی اوژورود (غرب اوکراین)
روسیه و اوکراین، که سابقا دو ملت برادر بودند، اکنون بر سر تحویل گاز طبیعی و کمک های نظامی به جدل می پردازند.

روسیه خرید سیب زمینی از اوکراین و فروش گاز به اوکراین را متوقف کرده است. در عوض، کيف با اتهام اين که کرملين در کمک به گروه های جدايی طلب در شرق اوکراين به آنها توپ و تانک می دهد، می خواهد مرز خود با روسیه را مهر و موم کند.

درست زمانی که روابط بين دو کشور از اين بدتر نمی توانست بشود، وزیر امور خارجه موقت اوکراین، رئیس جمهوری روسیه، آقای ولادیمیر پوتین، را با استفاده از عبارت شنيعی مورد شماتت قرار داد.

در یک کلیپ ویدیویی که در اینترنت منتشر و سريعا شيوع يافت، دیپلمات ارشد اوکراین، آندری دشچيتسيا، دیده می شود که در تلاش برای آرام کردن چند صد تظاهر کننده جوان است، که سفارت روسیه در کیف را با پرتاب تخم مرغ و پاشيدن رنگ سبز مورد اهانت قرار داده و بیش از سه خودرو متعلق به دیپلمات های روسی را واژگون کرده اند.

تهمت‌های تلخ متقابل
پس از آنکه اين ديپلمات ارشد از آقای پوتين با عبارت گفته شده ياد می‌کند، جمعيت برای لحظه‌ای مکث می کند. سپس، آنها با تکرار آن عبارت با ترجیع بندی که به تازگی توسط طرفداران ورزشی برای دفاع از وحدت اوکراین ساخته شده بود، شروع به آواز خواندن می کنند.

واکنش روز دوشنبه ۲۶ خرداد در مسکو، سردتر از فصل يخبندانی است که اکنون پايتخت روسيه را در برگرفته است. سياستمداران روسی يکی پس از ديگری خواستار برکناری آقای دشچيتسيا شده اند که به رهبر روسيه اهانت کرده است. ۱۵ سال است که پوتين بر راس هرم قدرت در روسيه جای دارد.

دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه، در وبلاگ فیس بوک خود، آنچه که او «رفتار پارانوئید وزیر امور خارجه موقت اوکراين در نزدیکی سفارت روسیه در کیف» خواند را محکوم کرد.

واکنش سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، نيز در يک کنفرانس مطبوعاتی، به همان اندازه سرد بود. او گفت، «در مورد فردی بنام دشچيتسيا، من ديگر چیزی برای صحبت کردن با او ندارم.»

عرضه گاز
در سمت دیگر مرز، برخی از اوکراینی ها با استفاده از زبان غيرديپلماتيک مشکلی ندارند و از آن حمایت می کنند.

رئیس مرکز مطالعات سیاسی و نظامی در کیف، دميترو تيمچوک، گفت، «ما یک کشور آزاد هستيم. من هیچ چیز اشتباهی در اين جا نمی بينم.»

برخی استفاده از کلمات ناهنجار و رکيک را مورد استقبال قرار دادند و آن را انحراف اذهان از واقعیت نگران کننده‌تری دانستند که همانا توقف روز دوشنبه فروش گاز روسیه به اوکراین بود.

اوکراین به روسيه ۵ ميليارد دلار بابت گازی که در گذشته دريافت کرده بدهکار است، و از پرداخت قبوض سرباز زده است.

نخست وزیر اوکراین، آرسنی ياتسنيوک، در نشست روز دوشنبه کابینه گفت، «اوکراینی‌ها هر سال نمی آيند ۵ ميليارد دلار از جيب خود درآورده و به روسيه بدهند، تا روس ها از آن پول استفاده کرده و توپ و تانک و هواپيما و اسلحه بخرند و تماميت ارضی اوکراين را مورد تعرض قرار دهند.»

در پاسخ، مدودف در تلویزیون ملی روسيه، اوکراین را متهم کرد که پيشنهاد «تخفيف فوق العاده» در قیمت را رد کرده است تا «بحران مصنوعی گاز» با اروپا ايجاد کند.
او گفت، «این تاسف بار است. این واقعا بوی باج خواهی می دهد.»

مقامات اوکراین می گویند آنها می توانند تا ماه دسامبر آينده با ذخایر گاز خود سر کنند. بسياری از اوکراينی ها، در مواجهه با شش ماه مذاکرات گاز و جنگ تجزیه طلبانه در شرق، در حال لذت بردن از حواس پرتی ناشی از اختلاف ديپلماتيک با روسیه هستند.
XS
SM
MD
LG