لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۶

اوکراین: سرقت گاز بر اختلافات با روسیه می افزايد


تاسيسات ذخیره گاز در استريج، حومه لویو (اوکراین) – ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۳
تاسيسات ذخیره گاز در استريج، حومه لویو (اوکراین) – ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۳
نخست وزير اوکراين می گويد در وقايعی که به ضميمه شدن کريمه به خاک روسيه انجاميد، حدود یک ميليارد دلار از گاز طبيعی متعلق به اوکراين «به سرقت رفته است.» کيف اکنون با گفتن اينکه شرکت گازپروم وابسته به دولت روسيه معادل اين مبلغ، گاز طبيعی به اوکراين بدهکار است، سطح مطالبات و در نتيجه مناقشه خود را با مسکو به مدار بالاتری ارتقا داده است.

نگرانی ها در غرب پيرامون به خطر افتادن تحويل گاز روسيه به اروپا از آنجا شروع شد که روسيه به اوکراين هشدار داده بود که از ۱۳ خرداد (۳ ژوئن) به بعد اگر اوکراين اقدام به پيش پرداخت بهای گاز مورد نيازش در هر ماه نکند، از ارسال گاز به آن کشور، و در نتيجه به اروپا، به ميزان زیادی خواهد کاست.

نخست وزير موقت اوکراين، آرسنی ياتسنيوک، با اعتماد به نفسی تازه ناشی از برگزاری موفقيت آميز انتخابات رياست جمهوری اوکراين در تعطيلات آخر هفته گذشته، روز سه شنبه، ۶ خردادماه (۲۷ مه) گفت تا زمانی که مسکو در مورد ۲ ميليارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب گازی که به گفته وی به هنگام الحاق کريمه به روسيه، از کشور برده شد پاسخی ندهد، مذاکرات گاز با روسيه به پيش نخواهد رفت.

از زمانی که معترضان اوکراین ریيس جمهوری طرفدار روسیه را سرنگون کردند و مسکو به تلافی آن قیمت گاز تحویلی به اوکراین را تقریبا دو برابر کرد، اختلاف نظر در اين باره روابط بین دو کشور همسايه را تیره و تار کرده است.
XS
SM
MD
LG