لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۶

روسیه و اوکراین بر سر قیمت گاز به توافق نرسيدند


Yunanıstan - Suriya qaçqınları<br />
<br />
<br />
<br />
&nbsp;
Yunanıstan - Suriya qaçqınları<br /> <br /> <br /> <br /> &nbsp;
شرکت گازپروم، بزرگترین شرکت فعال در حوزه انرژی روسیه، اعلام کرد نشست اضطراری با اوکراين با هدف پایان دادن به اختلاف بر سر قیمت‌گذاری برای گاز طبیعی ارسالی به آن کشور بدون توافق به پایان رسید. گازپروم می‌گويد، مهلت برای پرداخت نزديک به ۲ ميليارد دلار بدهی اوکراین هنوز برجاست.

سخنگوی گازپروم، سرگئی کوپريانوف، روز دوشنبه گفت اگر اوکراین بدهی‌ خود را ظرف چند ساعت‌ آینده نپردازد و بگذارد مهلت به پايان برسد، کيف موظف خواهد بود از اين پس بهای گاز دريافتی‌اش را پيش پرداخت کند.

روسیه و اوکراین از ماه آوریل بر سر تعيين قيمت انرژی اختلاف پيدا کردند، يعنی از زمانی که مسکو بهای گاز ارسالی به اوکراين را تقريبا دوبرابر کرد و آن را به ۴۸۰ دلار برای هر ۱۰۰۰ متر مکعب گاز افزايش داد. البته روسیه بعدا در اين قيمت‌گذاری، تجديد نظر کرد و ۲۰ درصد تخفیف قائل شد، اما مذاکره‌کنندگان اوکراینی به دنبال کاهش قیمت بيشتری هستند.

ساعت‌ها پيش از پايان مهلت تعیین شده، هنوز روشن نبود که آیا کیف برای خروج از بن‌بست پیش آمده، قبل از انقضای موعد مقرر دست به عمل خواهد زد يا خیر.

بن‌بست انرژی کنونی بخشی از بحران ژئوپوليتيک بزرگتری است که در اوایل سال جاری ميلادی، پس از سقوط رئيس جمهوری مورد حمایت روسیه در اوکراین، آغاز شد. چند هفته پس از سقوط ویکتور یانوکویچ، مسکو شبه جزیره کریمه را، برغم اعتراض گسترده دولت های غربی، به خاک روسيه الحاق کرد.

روز گذشته، در حالی که اوکراين برای ۴۹ سربازی که هواپيمای حامل آنها روز شنبه در حمله جدايی‌طلبان طرفدار روسيه در شرق اوکراين سرنگون شد عزای عمومی اعلام کرده بود، مذاکرات انرژی در آخرين لحظات آغاز شد.

وزارت دفاع اوکراین گفت هواپیما در حال فرود آمدن در فرودگاه لوهانسک بود که جدايی‌طلبان با شليک مسلسل‌های سنگین، آن را سرنگون کردند.
XS
SM
MD
LG